Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Media o nas

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak i rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska podpisali list intencyjny o współpracy uczelni w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Współpraca obejmie badania i dydaktykę oparte na nowoczesnych technologiach.

Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Medyczny w Lublinie będą prowadzić wspólne działania o charakterze badawczym i dydaktycznym w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Mają one dotyczyć m.in. sztucznej inteligencji.

– Połączenie ogromnego doświadczenia i potencjału obu uczelni, a także Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego, będącego strategicznym partnerem UW w realizacji dydaktyki i badań na kierunku lekarskim, pozwala wypracować doskonałe standardy nowoczesnego kształcenia medycznego – podkreśla dr Justyna Godlewska-Szyrkowa, prodziekan Wydziału Medycznego UW ds. studenckich.

List intencyjny o współpracy Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podpisali rektorzy obu uczelni. Wspólne działania będą dotyczyć badań i dydaktyki w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, opartych na potencjale sztucznej inteligencji i symulacji medycznych.

W 2024 roku:

Uniwersytet Warszawski, zajmujący 9. pozycję w światowym rankingu ośrodków badawczych w dziedzinie sztucznej inteligencji, we współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym – Państwowym Instytutem Badawczym, rozwija kluczowe kompetencje w obszarze zaawansowanych systemów wsparcia opieki medycznej prowadzonej na współczesnym polu walki. Planowana współpraca między Wojskowym Instytutem Medycznym a Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego zakłada kształcenie 90 studentów medycyny, z których dwie trzecie (60 osób) będzie przygotowywanych do służby cywilnej, a jedna trzecia (30 osób) do służby wojskowej. Ta proporcja, choć oparta na wstępnych kalkulacjach, pozostaje elastyczna i może być dostosowywana do zmieniających się potrzeb operacyjnych.

Sztuczna inteligencja, biologia molekularna i symulacje w badaniach medycznych. Uniwersytet Medyczny w Lublinie rozpoczął współpracę z Uniwersytetem Warszawskim.

– Partnerstwo z państwem jest dla nas ważne, jest potrzebne. Bardzo wierzę, że trójkąt, który tworzymy, będzie później czworokątem albo pięciokątem, bo my prowadzimy rozmowy także z partnerami z dobrych ośrodków akademickich na świecie, myślę tutaj o Oxfordzie, Harvard Medical School i o ośrodkach izraelskich – przyznaje prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Opracowanie i wdrożenie symulacji medycznych wspieranych sztuczną inteligencją – to jedno z założeń listu intencyjnego, który zostanie dziś (20.12) podpisany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie z Uniwersytetem Warszawskim.

  • 28.11.2024 r., Radio Kampus w rozmowie z dr. n. med. Piotrem Łabętowiczem, adiunktem Wydziału Medycznego, na temat kampanii Movember i profilaktyki nowotworów jąder i prostaty: Profilaktyka przeciwnowotworowa u mężczyzn.

– Mężczyźni często nie pamiętają, że ich organizm wymaga przeprowadzenia badań kontrolnych. Stereotypowo uważają się za osoby niezniszczalne. Ewentualne zaniedbanie może prowadzić do rozwoju różnych chorób, a zbyt późne podjęcie leczenia może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia i życia – o idei społecznej kampanii Movember oraz profilaktyce przeciwnowotworowej u mężczyzn opowiada dr n. med. Piotr Łabętowicz z Wydziału Medycznego UW.

Edukacja zdrowotna, czyli seksedukacja, czy seksualizacja? Od września 2025 roku w szkołach ma pojawić się nowy przedmiot i zastąpić wychowanie do życia w rodzinie.

  • 01.10.2024 r., Radio Kampus w rozmowie z prof. dr. hab. n. med. i n. o zdr. Bolesławem Kalickim, kierownikiem studiów Wydziału Medycznego ds. klinicznych, na temat studenckich praktyk zawodowych oraz komunikacji medycznej: Wymagające piękno zawodu lekarza.

Praktyki zawodowe stanowią nieodłączny element studiów na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci medycyny odbywają je w okresie wakacyjnym w placówkach leczniczych.  – W trakcie praktyk student uczy się szacunku dla chorego oraz jego stanu i potrzeb. Uczy się też jak rozmawiać z cierpiącym pacjentem dorosłym i dzieckiem – mówi prof. Kalicki. Dzięki praktykom na oddziałach szpitalnych, studenci obserwują relacje między pacjentem a lekarzem czy pielęgniarką, ćwiczą również umiejętności zbierania wywiadu medycznego.

Studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego mają nową Pracownię Anatomii. Prosektorium otwarto w Wojskowym Instytucie Medycznym, który współpracuje z uczelnią na wielu płaszczyznach. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz UW, WIM oraz wykładowcy akademiccy, lekarze i studenci.

Ponad 30 kandydatów starało się o jedno miejsce na medycynie na Uniwersytecie Warszawskim. Nowo utworzony kierunek lekarski na UW okazał się najbardziej oblegany ze wszystkich programów studiów.

Uniwersytet Warszawski otrzymał od Ministerstwa Edukacji i Nauki oficjalną zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego. Pierwszych 60 studentów studia rozpocznie 1 października tego roku.

W Polsce brakuje 50 tys. lekarzy. Lukę mają zapełnić nowe kierunki medyczne, m.in. właśnie otwierany na Uniwersytecie Warszawskim.

11 lipca Minister Edukacji i Nauki podjął decyzję, zgodnie z którą Uniwersytet Warszawski otrzymał pozwolenie na utworzenie kierunku lekarskiego. Pierwsi studenci medycyny rozpoczną naukę 1 października.

UW uruchomi wydział medyczny, a studenci będą uczyli się w Szpitalu Południowym. Zajęcia w lecznicy dla przyszłych medyków będą dotyczyły m.in. anatomii, chirurgii, geriatrii, ginekologii i położnictwa, neonatologii. Placówka zapewni również kadrę dydaktyczną do przeprowadzenia zajęć oraz praktyk. Porozumienie obejmuje cztery pełne (6-letnie) cykle kształcenia – od 1 września 2023 r. do 30 września 2033 r.

Po ponad 70 latach przerwy Uniwersytet Warszawski ponownie uruchomi wydział medyczny, a przyszli studenci będą mieli możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności w jednym z najnowocześniejszych miejskich szpitali – Szpitalu Południowym. Miasto podpisało z uczelnią porozumienie na najbliższe 10 lat – poinformował stołeczny ratusz.

Dzięki współpracy Wojskowego Instytutu Medycznego i Uniwersytetu Warszawskiego na uczelni powstaje nowy kierunek lekarski. Studenci będą odbywać większość zajęć praktycznych i klinicznych w szpitalu przy ul. Szaserów i jego oddziale w Legionowie. Kształcenie przyszłych lekarzy na UW rozpocznie się 1 października 2023 roku.

Uniwersytet Warszawski otwiera nowy kierunek studiów. Od roku akademickiego 2023/2024 będzie można studiować tam także medycynę. Jakie warunki trzeba spełnić, by się dostać?

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Nowak i dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. prof. Grzegorz Gielerak podpisali porozumienie w sprawie współpracy przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Po uzyskaniu pozytywnej opinii członków Senatu UW rektor Alojzy Z. Nowak podpisał zarządzenie o utworzeniu wydziału medycznego uczelni. Oznacza to, że po ponad 70 latach przerwy Uniwersytet Warszawski znów będzie kształcić lekarzy.

Od października 2023 roku Uniwersytet Warszawski będzie kształcił przyszłych lekarzy. Uczelnia po 70 latach przerwy otwiera Wydział Medyczny. Jeszcze kilka lat temu plany uczelni zakładały federalizację UW z Warszawskim Uniwersytetem Medyczny.

Uniwersytet Warszawski po ponad 70 latach przerwy znów będzie edukować przyszłych lekarzy. Rektor uczelni prof. Alojzy Z. Nowak, poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych o powołaniu do życia Wydziału Medycznego UW. – To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów i szansa dla Uniwersytetu Warszawskiego na dalszy rozwój – skomentował na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak wyjaśnił rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak, uczelnia po ponad 70 latach przerwy otwiera wydział medyczny. Kształcenie rozpocznie się 1 października 2023 roku.