Medyczne Horyzonty UW – podkasty popularnonaukowe
O początkach edukacji medycznej w Polsce i szczególnej roli, jaką odegrał Uniwersytet Warszawski rozmawiamy z dr. Krzysztofem Mordyńskim, historykiem, wykładowcą akademickim i kustoszem Muzeum UW, autorem publikacji „Godło Uniwersytetu Warszawskiego”.
O starcie w zawodach łuczniczych, towarzyszącej temu adrenalinie, a także treningu fizycznym i mentalnym rozmawiamy ze studentką kierunku lekarskiego UW oraz wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski i Świata w łucznictwie.
Medyczne Horyzonty UW: Student wybiera: klinicysta czy naukowiec?
O łączeniu nauki na studiach z pracą badawczą, networkingu na konferencjach, a także przygotowywaniu do profesjonalnej i etycznej komunikacji z pacjentami i ich krewnymi opowiadają studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
O praktykach studentów medycyny Uniwersytetu Warszawskiego na oddziałach klinicznych, znaczeniu kompetencji miękkich i komunikacji zarówno między lekarzem a pacjentem, jak i między różnymi zespołami medycznymi opowiada prof. dr hab. n. med. Bolesław Kalicki, kierownik studiów ds. klinicznych Wydziału Medycznego UW.
Medyczne Horyzonty UW: Oto zasady, których będziemy przestrzegać
Regulacje spornych kwestii teleporad czy reklamy, rozwój mediów społecznościowych i wykorzystywania sztucznej inteligencji w praktyce zawodowej lekarza są jednymi z zasad opisanych w znowelizowanym Kodeksie Etyki Lekarskiej. – Dla pacjentów Kodeks jest ważny jako pewnego rodzaju zobowiązanie lekarzy jako całości do tego, jakich standardów będą przestrzegać – mówi prof. Paweł Łuków z Wydziału Filozofii UW, ekspert Komisji Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej.
Medyczne Horyzonty UW: Profilaktyka przeciwnowotworowa u mężczyzn
– Mężczyźni często nie pamiętają, że ich organizm wymaga przeprowadzenia badań kontrolnych. Stereotypowo uważają się za osoby niezniszczalne. Ewentualne zaniedbanie może prowadzić do rozwoju różnych chorób, a zbyt późne podjęcie leczenia może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia i życia – o idei społecznej kampanii Movember oraz profilaktyce przeciwnowotworowej u mężczyzn opowiada dr n. med. Piotr Łabętowicz z Wydziału Medycznego UW.
– Uczymy się nauk podstawowych, a koła naukowe pozwalają nam zajrzeć w głąb pracy klinicznej – mówi Nina Sługocka, studentka kierunku lekarskiego na UW. O badaniach naukowych prowadzonych przez studentów i przedmiotach, które mają największy wpływ na komunikację w międzynarodowym środowisku medycznym rozmawialiśmy na antenie Akademickiego Radia Kampus.