Dni Adaptacyjne studentów medycyny
25 09 2024
24 i 25 września studenci pierwszego roku kierunku lekarskiego Wydziału Medycznego UW mieli możliwość uczestniczenia w Dniach Adaptacyjnych, podczas których zaprezentowany został zarówno program studiów, jak i praktyczne zasady funkcjonowania społeczności akademickiej.
– Uniwersytet Warszawski, jako najlepszy uniwersytet w Polsce, ma wpisaną do swojej misji dbałość o wysoką jakość kształcenia. Również w przypadku studentów medycyny zapewniamy najwyższe standardy kształcenia. Chcemy, żebyście byli dobrymi lekarzami po ukończeniu studiów. Chcemy towarzyszyć Wam w rozwoju pasji naukowych – mówił prof. Zbigniew Izdebski, koordynator Wydziału Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego, otwierając Dni Adaptacyjne dla studentów pierwszego roku kierunku lekarskiego.
– UW jest wiodącą uczelnią w dyscyplinach podstawowych nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Kładziemy duży nacisk na naukę prowadzenia badań oraz rozumienia ich wyników. Metody badawcze są coraz bardziej wyrafinowane. Tzw. evidence-based medicine oraz AI nabierają coraz większego znaczenia i popychają medycynę do jak największego rozwoju. Oprócz elementu naukowego bardzo ważny jest czynnik ludzki – podejście holistyczne i komunikacja z pacjentami, ich rodzinami, ale też własnymi ograniczeniami. Profil humanistyczny będzie cały czas obecny w programie Waszego kształcenia – mówiła dr Justyna Godlewska-Szyrkowa, kierownik studiów na Wydziale Medycznym UW.
Zawód lekarza
Uczestnicy spotkania mieli też możliwość wysłuchania wykładu prof. dr. hab. n. med. Bolesława Kalickiego, kierownika studiów ds. klinicznych Wydziału Medycznego UW, pod tytułem „Piękno zawodu lekarza”.
– Studia medyczne są trudne i wymagające. Wyjątkowo odpowiedzialna praca w zespołach tworzy poczucie wzajemnego zaufania oraz nierozerwalne więzi przyjaźni – mówił prof. Kalicki, dodając: – Zawód lekarza pozwala wybrać pracę, w której czujemy się najlepiej, czy jest to specjalizacja kliniczna, badania naukowe czy też diagnostyka laboratoryjna.
Prof. Kalicki podkreślił jak istotne jest zrozumienie i rozmowa: – Pacjent potrzebuje kontaktu z lekarzem. Rozmowa potrafi być nieraz ważniejsza od stosowanych farmaceutyków. Sztuczna inteligencja, jako narzędzie, pomaga, ale nie zastąpi lekarza i ostateczną decyzję podejmuje człowiek.
Studenci na kampusie
W Dniach Adaptacyjnych udział wzięli przedstawiciele Rady Samorządu Studentów Wydziału Medycznego: Karolina Jagielska, Antonina Jarzębowska i Stefan Wagner.
– Zanim zaczniecie pomagać innym ludziom, czekają Was lata ćwiczeń i praktyk. Nie jesteście w tym sami. Jesteśmy po to, aby Was wspierać. Każde małe zwycięstwo będzie prowadziło do pracy stanowiącej Waszą pasję. Studia to nie tylko nauka, ale też poznawanie siebie – mówiła Karolina Jagielska, przewodnicząca Samorządu Studentów Wydziału Medycznego UW, dodając: – Angażowanie buduje społeczność i więzi międzyludzkie oraz prowadzi do nawiązywania wielu znajomości, niektórych nawet na całe życie.
Przedstawiciele Rady Samorządu opowiadali o prawach i obowiązkach studentów, organizacji życia studenckiego na kampusie, zasadach zaliczania przedmiotów i sesji egzaminacyjnych, a także zaprezentowali działalność Studenckich Kół Naukowych.
Katarzyna Stankiewicz, kierowniczka Centrum Pomocy Psychologicznej UW, opowiadała o możliwościach konsultacji studentów, doktorantów i pracowników uczelni, którzy znajdują się w kryzysie psychicznym, potrzebują wsparcia psychologicznego lub pomocy w adaptacji do nowych wyzwań.
Uczestnicy wydarzenia wysłuchali wystąpienia Magdaleny Miksy, ombudsmana UW, na temat standardów etycznych i metod rozwiązywania sporów w środowisku akademickim.
Z kolei kierowniczka Biura ds. Pomocy Materialnej UW, Marta Burzyńska, przedstawiła możliwości ubiegania się o różnego rodzaju stypendia, jak stypendium na start, socjalne, rektora, ministra, a także omówiła procedury związane z wystąpieniem o miejsce i zakwaterowaniem w akademiku UW.
Przedstawiciel Inkubatora UW zapoznał słuchaczy z formami wsparcia osób studiujących na Uniwersytecie w rozwoju przedsiębiorczości. Zespół Inkubatora zapewnia możliwość konsultacji pomysłów i testu rozwiązań technologicznych, biznesowych, naukowych lub z zakresu ekonomii społecznej.
18 km korytarzy WIM
Po szkoleniach wstępnych z zakresu m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony danych osobowych, higieny i epidemiologii, studenci mogli zwiedzić wybrane pomieszczenia w budynkach należących do Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego (WIM) przy ul. Szaserów 128 w Warszawie.
– Od pierwszego roku studiów będziecie mieć zajęcia w szpitalu. Praca z pacjentem uczy. Wojskowy Instytut Medyczny to ponad 18 kilometrów korytarzy, a w trakcie studiów na Wydziale Medycznym będziecie obecni na większości oddziałów WIM – mówił prof. Bolesław Kalicki, dodając: – Jestem dumny ze studentów pierwszego roku, ponieważ wykazali się wyjątkowym zainteresowaniem i zaangażowaniem podczas praktyk wakacyjnych w Instytucie.
WIM jest jednym z głównych partnerów Wydziału Medycznego UW w realizacji procesu kształcenia zarówno teoretycznego, jak i praktycznego słuchaczy kierunku lekarskiego. Na terenie WIM mieści się Pracownia Anatomii Prawidłowej UW, w której prowadzone są zajęcia dydaktyczne z zakresu anatomii dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego.