Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Szkolenia lekarskie we współpracy z NIL

Podpisanie porozumienia z Naczelną Izbą Lekarską. Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW
Uniwersytet Warszawski zawarł porozumienie o współpracy z Naczelną Izbą Lekarską. Umowa dotyczy m.in. organizacji szkoleń podyplomowych dla lekarzy i lekarzy dentystów. – Edukacja nie może zamykać się na ukończeniu studiów. Środowisko lekarskie jest dobrym przykładem konieczności ustawicznego kształcenia – mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

18 marca w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) w Warszawie zostało podpisane ramowe porozumienie o współpracy Uniwersytetu Warszawskiego z NIL, którego celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń między obiema instytucjami, a także podnoszenie jakości w ochronie zdrowia.

Z ramienia Uniwersytetu Warszawskiego w spotkaniu udział wzięli: rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak, koordynator Wydziału Medycznego prof. Zbigniew Izdebski, kierownik studiów ds. klinicznych prof. dr hab. n. med. Bolesław Kalicki, prodziekan ds. studenckich dr Justyna Godlewska-Szyrkowa oraz dyrektor administracyjny Andrzej Artemiuk. Naczelną Izbę Lekarską reprezentował Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, a także Katarzyna Marzęda, kierownik Centralnego Ośrodka Badań, Innowacji i Kształcenia, Artur Białoszewski, ekspert związany badawczo z Ośrodkiem, oraz Iwona Kania, zastępca rzecznika prasowego.

Wspólne działania skierowane do lekarzy i lekarzy dentystów będą dotyczyć m.in.:

  • promocji idei kształcenia ustawicznego,
  • organizacji wydarzeń edukacyjnych w formie szkoleń podyplomowych,
  • opracowania programu szkoleń oraz zapewnienia kadry dydaktycznej.

Współpraca między UW a NIL obejmuje również prowadzenie działań badawczych i eksperckich, w tym analiz, ekspertyz oraz badań naukowych i prac rozwojowych.

Ze strony Uniwersytetu Warszawskiego, inicjatywy określone w podpisanym porozumieniu będą koordynowane przez dr Justynę Godlewską-Szyrkową, prodziekan Wydziału Medycznego ds. studenckich.

Waga dobrego lekarza

– Podpisana umowa jest przykładem na zmieniającą się rzeczywistość i wskazanie kierunku, w którym zmierza świat. Edukacja nie może zamykać się na ukończeniu studiów. Środowisko lekarskie jest dobrym przykładem konieczności ustawicznego kształcenia. Trzeba mieć pasje i pozostawać konsekwentnym w ich realizacji – mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, dodając: – Należy zrozumieć wagę dobrego lekarza i mieć szacunek do jego pracy.

Prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, zaznacza jak ważne jest budowanie dobrego networkingu: – Wydział Medyczny ma być niewielką, elitarną jednostką, która będzie przyciągać doświadczonych badaczy nie tylko z Polski, ale też z całego świata. Ważny jest tzw. network, w tym również dbanie o swoich uczniów, asystentów czy adiunktów. Przełożony nie może ich blokować z obawy, że uczynią krok naprzód.

– Współpraca z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego pozwoli na łączenie wiedzy medycznej z humanistycznym spojrzeniem na pacjenta, co jest kluczowe w nowoczesnej opiece zdrowotnej. Wierzymy, że dzięki temu wspólnemu działaniu pomiędzy samorządem lekarskim a UW będziemy mogli lepiej kształtować etos zawodu lekarza oraz budować system opieki zdrowotnej oparty na empatii, etyce i rzetelnej wiedzy medycznej. Nie bez znaczenia jest też możliwość wspólnych działań na styku nauki, praktyki i nowoczesnych technologii w oparciu np. o coraz prężniej działającą Sieć Lekarzy Innowatorów NIL IN i ukształtowanie wokół niej nowych inicjatyw badawczych – podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Naczelna Izba Lekarska jest jednostką samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. Do jej zadań należy w szczególności zajmowanie stanowiska w sprawach stanu zdrowotności społeczeństwa, polityki zdrowotnej państwa oraz organizacji ochrony zdrowia, a także prowadzenie badań dotyczących ochrony zdrowia i wykonywania zawodu lekarza.

 

Fot. M. Kaźmierczak/UW, K. Bartyzel/NIL