Interdyscyplinarność w terapii osób po udarach mózgu

02 10 2024
Zespół naukowców opracował przegląd i analizę wyników badań, zaleceń klinicznych oraz piśmiennictwa z zakresu problematyki upośledzenia funkcji poznawczych jako konsekwencji naczyniowego uszkodzenia mózgu. W pracach brał udział dr hab. n. med. Jacek Staszewski, prof. WIM-PIB z Wydziału Medycznego UW. Artykuł został opublikowany w czasopiśmie „Neurologia po Dyplomie”.
Zaburzenia funkcji poznawczych są częstą konsekwencją udarów mózgu. Mają również bezpośredni wpływ na jakość życia po udarze, m.in. zdolność do pracy, samodzielnego życia, czy też utrzymywania relacji międzyludzkich.
Prof. Jacek Staszewski z Wydziału Medycznego UW zaznacza, że rutynowe badania przesiewowe w zakresie diagnostyki upośledzenia funkcji poznawczych po udarze mózgu powinny być zapewniane przez kompleksowy system opieki poudarowej: – Zarówno diagnostyka, jak i terapia farmakologiczna oraz rehabilitacja poznawcza powinny być rozpoczynane jeszcze w trakcie hospitalizacji na oddziałach udarowych, a następnie kontynuowane po wypisie ze szpitala. Całość tego postępowania powinna być prowadzona przez wielospecjalistyczny zespół i obejmować także edukację i wsparcie psychologiczne najbliższych opiekunów chorego. Z tego powodu istotne jest powstawanie interdyscyplinarnych klinik naczyniowych i rehabilitacyjnych, centrów leczenia zaburzeń poznawczych oraz szerokiego dostępu do ambulatoryjnej rehabilitacji i terapii funkcji poznawczych.
Zespół lekarzy – klinicystów, kierowany przez prof. Jacka Staszewskiego, opracował przegląd i analizę wyników badań, zaleceń klinicznych oraz piśmiennictwa z zakresu problematyki upośledzenia funkcji poznawczych jako konsekwencji naczyniowego uszkodzenia mózgu. Zaburzenia poznawcze rozwijające się w konsekwencji tych schorzeń mogą dotyczyć nawet 80% chorych po udarze, są jednak zwykle nierozpoznane lub zbyt późno rozpoznawane i nieleczone.
W ostatnich latach udało się z sukcesem wprowadzić wiele nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych, które znacząco wpłynęły na zmniejszenie śmiertelności spowodowanej chorobami naczyniowymi OUN, jednak wciąż nie umiemy wcześnie diagnozować zaburzeń poznawczych i emocjonalnych, np. u chorych z afazją, jak również skutecznie ich leczyć. Najbliższa dekada będzie jednak niewątpliwe czasem dalszych badań naukowych w tym obszarze oraz wprowadzania skutecznych działań terapeutycznych w tych zaburzeniach
– mówi naukowiec.
Zdjęcie rezonansu magnetycznego mózgu. Chory z przebytym krwotokiem śródmózgowym spowodowanym angiopatią amyloidową. Źródło: Zakład Radiologii Medycznej WIM-PIB.
Szczegóły publikacji: |