Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

DOKO 2025

DOKO 2025. Źródło: https://doko.mimuw.edu.pl/
Wykład o wpływie stylu życia na działanie ludzkiego mózgu oraz świadomego wykorzystywania technik poprawiających koncentrację i pamięć, a także praktyczna nauka pomiaru ciśnienia krwi, osłuchiwania serca i płuc oraz oceny odruchów neurologicznych to tylko wybrane z wielu zajęć prowadzonych w ramach Dnia Odkrywców Kampusu Ochota – DOKO. Tegoroczna edycja zaplanowana jest na 22 marca.

22 marca odbędzie się 11. edycja Dnia Odkrywców Kampusu Ochota UW – DOKO 2025.

Osoby zainteresowane naukami medycznymi i kierunkami ścisłymi będą miały okazję odwiedzić stoiska informacyjne wydziałów i innych jednostek Uniwersytetu Warszawskiego, zlokalizowanych na terenie Kampusu Ochota.

W stylu „slow”

Wydarzenie rozpoczyna się w drugi dzień wiosny i będzie zorganizowane w stylu „slow science” – bez pośpiechu, z uważnością na wszystkich zajęciach i spokojem podczas wyzwań na czas.

Program obejmuje m.in. miniwykłady, warsztaty, pokazy i inne atrakcje z zakresu medycyny, psychologii, biologii, chemii, fizyki, informatyki, bioinformatyki, geologii i matematyki.

Spośród zajęć o tematyce medycznej będzie można wziąć udział w warsztatach „Z życia embriologa – poznaj fascynujący świat mysich zarodków”, podczas których uczestnicy zobaczą mysie zarodki i płody pod mikroskopem, określą ich stadium rozwojowe oraz wykonają proste manipulacje na utrwalonych oocytach i zarodkach. Wydział Biologii UW umożliwi także zwiedzanie laboratorium i przyjrzenie się z bliska pracy embriologa. Na jednym ze stoisk zaprezentowane zostaną mikroskopowe preparaty pasożytów różnych ssaków, a przedstawiciele Wydziału Fizyki UW opowiedzą o badaniach nad zróżnicowaniem geograficznym i zależnościami między pasożytami a ich żywicielami.

W programie DOKO jest także gra terenowa. Ta interdyscyplinarna zabawa z łamigłówkami i zadaniami zręcznościowymi łączy elementy medycyny, biologii, geologii czy informatyki. Trzy drużyny, które uzyskają najlepsze wyniki we wszystkich zadaniach, otrzymają nagrody. Grę terenową poprowadzą członkowie Studenckiego Koła Naukowego Chemików „ProbUWka”.

Lekarskie DOKO

Jednym z miniwykładów rozpoczynających wydarzenie jest „Biohacking mózgu”. Wystąpienie poprowadzi prof. Jacek Staszewski, neurolog klinicysta z Wojskowego Instytutu Medycznego, wykładowca na kierunku lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, autor wielu publikacji z zakresu neurologii, współzałożyciel Szkoły Praktycznej Neurologii Udarów Mózgu.

Studenci kierunku lekarskiego UW poprowadzą pokaz „Zbadaj swoje vitalki!”, podczas którego pokażą, jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia, osłuchać serce i płuca, a także zademonstrują podstawowe techniki diagnostyczne. Uczestnicy będą mieć okazję ćwiczeń na specjalistycznych trenażerach do nauki osłuchiwania oraz pomiaru ciśnienia krwi.

Członkowie Koła Naukowego Neurologii Wydziału Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wojskowego Instytutu Medycznego zademonstrują, jak oceniać odruchy, badać czucie i funkcje nerwów czaszkowych. Warsztaty będą okazją do poznania profesjonalnego sprzętu diagnostycznego i wcielenia się w rolę lekarza neurologa.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://doko.mimuw.edu.pl/2025

Program DOKO 2025 jest stale uzupełniany o nowe wydarzenia.

 

Ubiegłoroczna edycja

W marcu ubiegłego roku Wydział Medyczny UW po raz pierwszy był współorganizatorem Dnia Odkrywców Kampusu Ochota – DOKO 2024.

W ramach wydarzenia przygotowano m.in. popularnonaukowe wykłady, interaktywne zajęcia oraz wizyty w laboratoriach, multidyscyplinarne pokazy doświadczalne, pokazy z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, warsztaty w Centrum Symulacji Medycznych UW, a także tematyczną grę terenową z udziałem członków studenckich kół naukowych i stoiska informacyjne dla przyszłych studentów.

10. edycja Dnia Odkrywców Kampusu Ochota – DOKO 2024. Źródło: UW

 

Źródło grafiki głównej: https://doko.mimuw.edu.pl/2025