2024 w pigułce
![](https://medycyna.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/138/2024/12/19_12_2024_podsumowanie_roku_NA_STRONE3.png)
31 12 2024
Nowe studenckie koła naukowe, instruktaże z pierwszej pomocy przedmedycznej i RKO dla różnych wydziałów UW, Szkoła Praktycznej Neurologii, granty na badania nad udarami i terapią pacjentów z SM – mijający rok obfitował w ważne wydarzenia zarówno dla studentów, jak i pracowników Wydziału Medycznego UW. Przedstawiamy najważniejsze z nich.
– Jesteśmy z Was dumni, jesteście jednymi z najlepszych studentów. Wybraliście miejsce, w którym możecie się spełniać i wymieniać poglądami z poszanowaniem drugiego człowieka – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, zwracając się do nowo przyjętych studentów kierunku lekarskiego 30 września podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2024/2025 na Wydziale Medycznym UW. Studenci rozpoczynający naukę złożyli uroczystą przysięgę, że będą wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy i rozwoju własnej osobowości, odnosić się z szacunkiem do władz uczelni i wszystkich członków społeczności akademickiej, a także szanować prawa i obyczaje oraz dbać o godność i honor studenta Uniwersytetu Warszawskiego.
Kilka dni wcześniej, studenci pierwszego roku kierunku lekarskiego UW mieli możliwość udziału w Dniach Adaptacyjnych, podczas których zaprezentowany został zarówno program studiów, jak i praktyczne zasady funkcjonowania społeczności akademickiej. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu prof. dr. hab. n. med. i n. o zdr. Bolesława Kalickiego, kierownika studiów ds. klinicznych, pod tytułem „Piękno zawodu lekarza”. Przedstawiciele Rady Samorządu opowiadali o prawach i obowiązkach studentów, organizacji życia studenckiego na kampusie, zasadach zaliczania przedmiotów i sesji egzaminacyjnych, a także zaprezentowali działalność studenckich kół naukowych. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele administracji uczelni m.in. Centrum Pomocy Psychologicznej, Biura ds. Pomocy Materialnej, Inkubatora.
4 października podczas uroczystości w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego, prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, powołał osoby, które na wydziałach i w jednostkach uniwersyteckich będą odpowiedzialne za sprawy studenckie i jakość kształcenia. Nominację z rąk rektora UW odebrała dr Justyna Godlewska-Szyrkowa, pełniąca dotychczas funkcję kierownika studiów na Wydziale Medycznym UW.
Kształcenie przed- i podyplomowe
20 grudnia został podpisany list intencyjny o współpracy Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wspólne działania będą dotyczyć badań i dydaktyki w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, opartych na potencjale sztucznej inteligencji, systemów robotycznych i metod symulacji medycznych.
Między 8 a 9 listopada na Wydziale Zarządzania UW zostały przeprowadzone zajęcia w drugiej edycji Szkoły Praktycznej Neurologii Udaru Mózgu. Wydarzenie, w którym wzięło udział trzydziestu lekarzy neurologów z całej Polski, odbyło się pod patronatem Uniwersytetu Warszawskiego, Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego (WIM-PIB). Jednym z organizatorów i prowadzących był dr hab. n. med. Jacek Staszewski, prof. WIM-PIB. Naukowiec prowadzi zajęcia m.in. z fizjologii i fizjologii klinicznej na kierunku lekarskim UW. Jest też opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Neurologii. W październiku został uhonorowany przez dyrektora WIM-PIB gen. prof. Grzegorza Gieleraka nagrodą zespołową I stopnia za osiągnięcia dydaktyczne.
Zespół Centrum Symulacji Medycznych Wydziału Medycznego organizuje instruktaże i warsztaty dla studentów oraz pracowników UW z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prawidłowego przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz obsługi sprzętu ratującego życie (automatycznego defibrylatora zewnętrznego). 21 października studenci fizyki UW mogli zapoznać się m.in. z symulacją BLS i obsługą AED, natomiast 10 maja w CSM kierownicy kursów terenowych Wydziału Geologii UW mieli okazję uczestniczyć w warsztatach obejmujących wybrane techniki opatrywania ran, stabilizacji złamań oraz udzielania pomocy w przypadku różnego rodzaju urazów, w tym w nagłych przypadkach.
1 lipca na Wydziale Medycznym UW ruszyła Szkoła Letnia „Zaawansowane Techniki Preparatoryki Anatomicznej”. Zajęcia o charakterze fakultatywnym były skierowane do studentów pragnących pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie preparacji anatomicznej. Program Szkoły obejmował zarówno teoretyczne aspekty anatomii, jak i praktyczne warsztaty.
Działalność badawcza
Projekt „Programowanie przebiegu klinicznego choroby u pacjentów z rzutowo-remisyjną postacią stwardnienia rozsianego z wykorzystaniem metod uczenia maszynowego, sieci neuronowych oraz wzorca i stopnia atrofii mózgu” uzyskał dofinansowanie ze środków IDUB UW oraz WIM-PIB. W ramach projektu zespół badawczy przeprowadzi m.in. analizę wolumetryczną obrazów rezonansu magnetycznego do predykcji przebiegu choroby i odpowiedzi pacjenta na leczenie. Zostaną do tego wykorzystane metody statystyczne, jak również uczenie maszynowe, które posłuży do symulacji ścieżki terapeutycznej celem wyboru optymalnej terapii na podstawie stopnia i wzorca zmian wykrytych w mózgu. Badacze zajmą się również programowaniem przebiegu choroby w trakcie leczenia oraz będą starali się utworzyć narzędzie ułatwiające wybór pierwszego DMT. Jednym z liderów projektu jest dr Józef Ginter z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zaburzenia funkcji poznawczych są częstą konsekwencją udarów mózgu. Mają również bezpośredni wpływ na jakoś życia po udarze, m.in. zdolność do pracy, samodzielnego życia, czy też utrzymywania relacji międzyludzkich. Zespół naukowców opracował przegląd i analizę wyników badań, zaleceń klinicznych oraz piśmiennictwa z zakresu problematyki upośledzenia funkcji poznawczych jako konsekwencji naczyniowego uszkodzenia mózgu. W pracach brał udział dr hab. n. med. Jacek Staszewski z Wydziału Medycznego UW. Artykuł został opublikowany w czasopiśmie „Neurologia po Dyplomie”.
W konkursie OPUS 26 Narodowego Centrum Nauki, projekt prof. Agnieszki Kobielak „Określenie stanu transkrypcyjnego i epigenetycznego komórek nowotworowych o zwiększonej plastyczności i przejściu epitelialno-endotelialnym oraz ich roli w mimikrze naczyniowej, tworzeniu komórek wolnokrążących i przerzutowaniu raka piersi” uzyskał dofinansowanie w kwocie 3 777 120 zł. Prof. Kobielak jest badaczką w Centrum Nowych Technologii UW i współpracuje z Wydziałem Medycznym UW.
Rada Interesariuszy
16 lipca rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak powołał Radę Interesariuszy Wydziału Medycznego UW, w której skład wchodzą przedstawiciele kluczowych podmiotów reprezentujących naukę, biznes, instytucje publiczne oraz organizacje społeczne, które będą współpracowały z Wydziałem w obszarze rozwoju medycyny i kształcenia medycznego. Rada Interesariuszy jest organem konsultacyjno-doradczym, którego celem jest wspieranie procesu dydaktycznego, badawczego, a także rozwoju naukowego i zawodowego studentów kierunków medycznych prowadzonych na UW.
W 2024 roku odbyły się trzy posiedzenia Rady Interesariuszy. Uczestnicy omawiali dydaktykę w kontekście nowych standardów kształcenia przyszłych lekarzy oraz wspierania rozwoju studentów z uwzględnieniem indywidualnych ścieżek edukacyjnych i zmieniających się wymogów rynku pracy. W oparciu o zebrane doświadczenia w nauczaniu przedmiotów przedklinicznych, program nauczania na kierunku lekarskim UW będzie modyfikowany tak, aby mieć charakter innowacyjny i zindywidualizowany.
Wokół Wydziału
Podczas Dnia Otwartego UW w kwietniu studenci i pracownicy Wydziału Medycznego przygotowali prezentacje dla maturzystów i wszystkich osób zainteresowanych studiami na kierunku lekarskim UW. Ponadto, na stoisku Wydziału na kampusie centralnym przy Krakowskim Przedmieściu, przeprowadzono demonstracje profesjonalnego sprzętu medycznego, m.in. trenażera do intubacji i wideolaryngoskopu. Chętni mogli uczestniczyć w instruktażu z wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej niemowlęcia, udrażniania dróg oddechowych w sposób bezprzyrządowy i przyrządowy oraz intubacji.
W marcu Wydział Medyczny po raz pierwszy był współorganizatorem Dnia Odkrywców Kampusu Ochota – DOKO 2024. W ramach wydarzenia przygotowano m.in. popularnonaukowe miniwykłady, interaktywne zajęcia oraz wizyty w laboratoriach, multidyscyplinarne pokazy doświadczalne, instruktaże z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, warsztaty w Centrum Symulacji Medycznych, a także tematyczną grę terenową z udziałem członków studenckich kół naukowych oraz stoiska informacyjne dla przyszłych studentów.
Dwie studentki Wydziału Medycznego UW zostały laureatkami drugiej edycji programu Stypendium na Start dla Sportowców, prowadzonego w ramach Rektorskiego Funduszu Stypendialnego. Karolina Jagielska uprawa freestyle slalom na rolkach, a Zuzanna Lenkiewicz jest szablistką.
Stypendium przyznawane jest studentom pierwszego roku studiów – wybitnym sportowcom zajmującym punktowane miejsca na zawodach rangi ogólnopolskiej, europejskiej lub światowej. Uroczyste wręczenie stypendiów przez rektora UW prof. Alojzego Z. Nowaka miało miejsce w Pałacu Kazimierzowskim 10 kwietnia.
Zarówno studenci, jak i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego aktywnie włączyli się w pomoc osobom z terenów dotkniętych powodzią w południowo-zachodniej Polsce. Samorząd Studentów UW otrzymał Laur Uniwersytecki za akcję społeczną wolontariatu studenckiego. Kamil Kurdej, kierownik dziekanatu Wydziału Medycznego UW oraz żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej, brał udział w działaniach pomocowych w ramach operacji „Feniks”.
W mediach
Listopad jest miesiącem profilaktyki tzw. męskich nowotworów. Prowadzona rokrocznie w tym okresie kampania Movember ma na celu przełamywanie tabu i stereotypów na temat męskiego zdrowia, a także zachęcenie do przeprowadzania badań diagnostycznych. O idei kampanii oraz badaniach profilaktycznych mężczyzn opowiadał w Akademickim Radiu Kampus dr n. med Piotr Łabętowicz, adiunkt Wydziału Medycznego UW.
O praktykach studentów medycyny Uniwersytetu Warszawskiego na oddziałach klinicznych, znaczeniu kompetencji miękkich i komunikacji zarówno między lekarzem a pacjentem, jak i między różnymi zespołami medycznymi rozmawiał prof. Bolesław Kalicki, kierownik studiów ds. klinicznych Wydziału Medycznego UW. Wywiad został wyemitowany 31 października na antenie Akademickiego Radia Kampus.
Pełne nagrania wywiadów w ramach cyklu „Horyzonty Medyczne UW” są dostępne na oficjalnym profilu Wydziału Medycznego UW w mediach społecznościowych » |