Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Zdrowie i związki podczas pandemii

Prof. Zbigniew Izdebski wraz zespołem przeprowadził analizę demograficznych i społecznych uwarunkowań zdrowia, życia seksualnego oraz funkcjonowania w związkach Polek i Polaków w okresie pandemii COVID-19.

Czas trwania pandemii stanowił wyzwanie dla par żyjących zarówno w związkach formalnych i nieformalnych, jak i osób żyjących w pojedynkę. Przedłużające się okresy izolacji mogły wpłynąć na zaostrzenie starych konfliktów między partnerami, a także wyzwalać nowe. Z drugiej strony ciągłe przebywanie razem mogło wzmocnić więź emocjonalną.

Osoby żyjące poza stałym związkiem miały mniej okazji do utrzymywania kontaktów ze znajomymi i zawierania nowych znajomości, co wzmacniało w nich poczucie samotności, ale też mogło wyzwolić u nich potrzebę poszukiwania bardziej znaczących związków.

Mechanizmy adaptacyjne

Badania przekrojowe, przeprowadzone przez zespół kierowany przez prof. Zbigniewa Izdebskiego, zostały podzielone na dwa etapy. Pierwsze badanie wykonano w okresie dwóch do trzech miesięcy po rozpoczęciu pandemii w Polsce, natomiast drugie dokładnie rok później.

Analizy uwzględniły 34 zmienne przypisane do siedmiu obszarów badawczych oraz ich poziom w latach 2020 – 2021:

  • zdrowia,
  • stylu życia,
  • aktywności seksualnej i ekspresji potrzeb,
  • problemów w życiu seksualnym,
  • opinii na tematy związane z seksualnością,
  • zachowań seksualnych w cyberprzestrzeni oraz opinii na ich temat,
  • przystosowania do życia w pandemii.

– Wiele niekorzystnych zjawisk nasiliło się po wybuchu pandemii, lecz z czasem zadziałały mechanizmy adaptacyjne. W niektórych przypadkach negatywna tendencja utrzymywała się dłużej lub pojawiła się dopiero w następnym roku – mówi prof. Zbigniew Izdebski, dodając: – Redukcji stresu nie doświadczyli mieszkańcy małych miast i młodzi dorośli, a u mężczyzn i osób mających gorsze relacje w związkach tylko zarysowała się tendencja spadkowa.

Prof. Zbigniew Izdebski. Fot. M. Kaźmierczak/UW

Prof. dr hab. Zbigniew Izdebski jest koordynatorem Wydziału Medycznego oraz kierownikiem Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wielokrotnie został uhonorowany nagrodą ministra zdrowia. W 2013 roku otrzymał nagrodę ministra nauki i szkolnictwa wyższego za całokształt dorobku naukowego, a w 2024 roku został odznaczony medalem Magnusa Hirschfelda za szczególne zasługi w dziedzinie badań nad seksualnością człowieka i edukacją seksualną.

Jest autorem licznych publikacji, książek naukowych i popularnonaukowych. Od wielu lat realizuje projekty badawcze dotyczące zdrowia i seksualności Polaków, w ramach których przebadał ponad 50 tysięcy osób.

 

Źródło zdjęcia: Mirosław Kaźmierczak/UW

Źródło grafiki: www.profinfo.pl