Wymagające piękno zawodu lekarza
31 10 2024
O praktykach studentów medycyny Uniwersytetu Warszawskiego na oddziałach klinicznych, znaczeniu kompetencji miękkich i komunikacji zarówno między lekarzem a pacjentem, jak i między różnymi zespołami medycznymi opowiada prof. dr hab. n. med. Bolesław Kalicki, kierownik studiów ds. klinicznych Wydziału Medycznego UW. Wywiad został wyemitowany 31 października na antenie Akademickiego Radia Kampus.
Praktyki zawodowe stanowią nieodłączny element studiów na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci medycyny odbywają je w okresie wakacyjnym w placówkach leczniczych. Koordynowaniem przebiegu praktyk zawodowych zajmuje się opiekun, powołany przez kierownika jednostki dydaktycznej (prodziekana ds. studenckich) spośród nauczycieli akademickich kształcących na kierunku lekarskim UW.
Praktyki od podstaw
Jak mówi prof. Bolesław Kalicki, kierownik studiów ds. klinicznych Wydziału Medycznego UW, podczas pierwszych dni praktyk studenci obserwują pracę personelu medycznego, współpracę specjalistycznych zespołów z różnych dziedzin klinicznych: – Studenci uczą się pracy w zespole, uczestniczą też w porannych raportach lekarskich i pielęgniarskich.
W trakcie praktyk student uczy się szacunku dla chorego oraz jego stanu i potrzeb. Uczy się też jak rozmawiać z cierpiącym pacjentem dorosłym i dzieckiem
– mówi prof. Kalicki. Dzięki praktykom na oddziałach szpitalnych, studenci obserwują relacje między pacjentem a lekarzem czy pielęgniarką, ćwiczą również umiejętności zbierania wywiadu medycznego.
– Aby zebrać dobrze wywiad medyczny, trzeba umieć nawiązać kontakt z pacjentem, odpowiednio dobierać zdania, pytać, nie sugerując odpowiedzi. Trzeba też obserwować zarówno pacjenta, jak i jego rodzinę – zaznacza prof. Bolesław Kalicki, dodając: – Jeżeli zbieramy informacje, nie możemy się nimi dzielić. To, co się usłyszy od pacjenta, jest wyłącznie do celów diagnozy choroby.
Prof. Kalicki podkreśla także konieczność nawiązania więzi z pacjentem: – Jeśli nie powie nam wszystkiego, trudno będzie postawić właściwą diagnozę.
Inaczej niż w filmie
Naukowiec zwraca uwagę na przesłanki kierujące młodymi ludźmi, którzy chcą podjąć studia na kierunku lekarskim: – Trzeba chcieć być lekarzem, człowiekiem, który będzie niósł pomoc innym, lubi się uczyć i cały czas zdobywać wiedzę. To są wyjątkowo ciężkie i wymagające studia. Ten piękny zawód daje jednak wyjątkową satysfakcję z niesienia pomocy bezpośrednio w pracy przy pacjencie, wykonywania badań w laboratorium, czy też realizacji pracy naukowej.
– Dla osób rozpoczynających praktyki, zaskoczeniem jest tempo pracy w szpitalu oraz zabezpieczenia wymagane przy pracy z chorym, szczególnie z chorym zakaźnym, które wyglądają inaczej niż przedstawiane w filmie – podkreśla prof. Bolesław Kalicki, dodając: – Mamy bardzo zdolnych studentów. Będą z nich dobrzy lekarze.
Pełne nagranie wywiadu w Radiu Kampus jest dostępne na platformie YouTube Wydziału Medycznego UW: