Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Uniwersytecka współpraca w nowoczesnym kształceniu na kierunku lekarskim

Podpisanie listu intencyjnego o współpracy badawczo-dydaktycznej w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, 20.12.2024 r. Źródło: Uniwersytet Medyczny w Lublinie
20 grudnia został podpisany list intencyjny o współpracy Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wspólne działania będą dotyczyć badań i dydaktyki w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, opartych na potencjale sztucznej inteligencji i symulacji medycznych.

Sygnatariuszami listu intencyjnego o współpracy uczelni byli: prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, oraz prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wydział Medyczny UW reprezentowali: prof. dr hab. n. med. Bolesław Kalicki, kierownik studiów ds. klinicznych, dr Justyna Godlewska-Szyrkowa, prodziekan ds. studenckich, oraz Andrzej Artemiuk, dyrektor administracyjny.

Opiekunem merytorycznym współpracy ze strony Uniwersytetu Warszawskiego jest dr Justyna Godlewska-Szyrkowa, natomiast ze strony uczelni lubelskiej – prof. dr hab. n. med. Kamil Torres, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki, pierwszy zastępca rektora oraz kierownik Centrum Symulacji Medycznej.

Badania i dydaktyka, oparte na nowoczesnych technologiach w medycynie, są dla nas bardzo ważne. Uniwersytet Warszawski zajmuje czołowe pozycje w światowych rankingach, a w zakresie cyfryzacji i programowania zespołowego jest wiodącym ośrodkiem w Polsce. Mamy silną grupę badaczy związanych m.in. z prawem medycznym, etyką, biologią medyczną oraz cyfryzacją medycyny

– zaznaczył prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zwrócił uwagę, że podpisywane memorandum jest szansą na współpracę nie tylko z UW, ale też z uniwersytetami europejskimi: – Dzięki Sojuszowi 4EU+, jesteśmy w koalicji z uczelniami, których większość ma wysoko rozwinięte wydziały medyczne. Jako wspólna uczelnia badawcza, zachowująca indywidualność każdego członka Sojuszu, jesteśmy w stanie konkurować z wiodącymi ośrodkami akademickimi na świecie.

Jak podkreśliła dr Justyna Godlewska-Szyrkowa, prodziekan Wydziału Medycznego ds. studenckich: – Połączenie ogromnego doświadczenia i potencjału obu uczelni, a także Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego, będącego strategicznym partnerem UW w realizacji dydaktyki i badań na kierunku lekarskim, pozwala wypracować doskonałe standardy nowoczesnego kształcenia medycznego.

– Dzięki naszej wspólnej inicjatywie, wykorzystującej potencjał medycyny praktycznej i symulacyjnej, będziemy mieć szansę kształcenia znakomitych lekarzy – mówił prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Potencjał AI i nanotechnologii w medycynie

Współpraca Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ma na celu dalszy rozwój obu uczelni, systemu szkolnictwa wyższego oraz kształcenia przyszłych kadr medycznych.

W ramach działalności badawczej wspólne inicjatywy dotyczyć będą głównie takich kierunków jak: biologia molekularna, diagnostyka genetyczna, dane biomedyczne, narzędzia AI i systemy robotyczne w medycynie.

Współpracą dydaktyczną na kierunku lekarskim objęte będą w szczególności następujące obszary:

  • kształcenie zintegrowane z wykorzystaniem metod symulacji medycznej, robotyki i sztucznej inteligencji,
  • standardy i program szkoleń dla nauczycieli akademickich z zakresu dydaktyki, komunikacji medycznej, a także wykorzystywania metod symulacji medycznej,
  • ewaluacja kształcenia klinicznego oraz mikropoświadczenia.

Źródło zdjęć: Uniwersytet Medyczny w Lublinie