Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Tydzień Noblowski 2024 na UW

Tydzień noblowski, CWID 2024. Źródło: CWID UW.
Centrum Współpracy i Dialogu UW już po raz szósty zorganizował Tydzień Noblowski. W sali konferencyjnej Ogrodu Botanicznego UW spotkali się eksperci Uniwersytetu Warszawskiego oraz specjaliści Wojskowego Instytutu Medycznego, aby wspólnie przedstawić profil oraz osiągnięcia laureatów, a także na bieżąco omawiać szczegóły przyznawanych wyróżnień. Wydarzenie rozpoczęło się 7 października.

Między 7 a 14 października 2024 roku ogłoszone zostały nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. Organizowany już po raz szósty przez Centrum Współpracy i Dialogu UW Tydzień Noblowski to cykl spotkań ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach centrum informacyjnego wydarzenia głos zabrali również specjaliści z Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego, który jest strategicznym partnerem uczelni w kształceniu na kierunku lekarskim Wydziału Medycznego UW. Eksperci i specjaliści na bieżąco omawiali nominacje i decyzje Komitetu Noblowskiego, Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk oraz innych gremiów uprawnionych do przyznania Nagrody Nobla.

Sześć dni, sześć nagród

– Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego organizuje Tydzień Noblowski już po raz szósty. Razem z naszymi naukowcami tworzymy wyjątkowe centrum informacyjne. W dniach 7-14 października nasi eksperci wyjaśnią istotę nagrodzonych osiągnięć oraz ich znaczenie dla społeczeństwa. Popularyzowanie i przekazywanie wiedzy, która wynika z badań naukowców to jedna z misji Uniwersytetu Warszawskiego, który był, jest i będzie rzetelnym źródłem informacji – mówi rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak.

W ramach Tygodnia Noblowskiego UW w kolejnych dniach odbywały się będą spotkania:

  • 7 października, godz. 11.20 (fizjologia lub medycyna),
  • 8 października, godz. 11.35 (fizyka),
  • 9 października, godz. 11.35 (chemia),
  • 10 października, godz. 12.50 (literatura),
  • 11 października, godz. 10.50 (Pokojowa Nagroda Nobla),
  • 14 października, godz. 11.35 (Nagroda Banku Szwecji im. A. Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych).

 

Transmisja online jest dostępna na kanale YouTube CWiD UW.

Jednocześnie na stronie internetowej CWiD UW opublikowane są materiały audiowizualne oraz dydaktyczne dotyczące przyznawanych wyróżnień.