Otwarty Kampus – zmapujmy razem Uniwersytet
![Otwarty Kampus](https://medycyna.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/138/2024/12/Zrzut-ekranu-2024-12-04-141214.png)
04 12 2024
Studenci i pracownicy UW mają możliwość skorzystania i rozwinięcia interaktywnej mapy obrazującej trzy uniwersyteckie kampusy wraz ze zlokalizowanymi na nich strefami socjalno-gastronomicznymi oraz turystycznymi miejscami i punktami usług. Projekt powstał dzięki zaangażowaniu osób studiujących polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.
„Otwarty Kampus – odkrywaj i korzystaj” to strona internetowa przedstawiająca interaktywne mapy trzech kampusów Uniwersytetu Warszawskiego wraz ze znajdującymi się na ich terenie obiektami i usługami. Projekt prezentuje też praktyczne informacje i opisy wybranych miejsc na osiedlach akademickich.
Lokalizacje na mapach podzielone są na kilka kategorii:
- zwiedzanie – miejsca interesujące pod kątem turystycznym, np. tablica upamiętniająca ważne wydarzenie lub postać, instalacja artystyczna;
- miejsca do nauki – przestrzenie sprzyjające nauce i cichej pracy jak biblioteki i czytelnie;
- jedzenie – punkty gastronomiczne, bufety, kawiarenki i bary, ale też automaty z przekąskami i napojami;
- relaks – strefy do odpoczynku i regeneracji, np. kanapy i fotele znajdujące się w budynkach, klimatyczne ławeczki w zielonych miejscach kampusu;
- usługi – punkty takie jak ksero, poczta, poradnia prawna itp.;
- toalety damskie, męskie, uniwersalne oraz dla osób z niepełnosprawnościami, a także miejsca wyposażone w przewijaki i różowe skrzyneczki;
- pierwsza pomoc – punkty, w których znajduje się apteczka, AED, można skorzystać z pomocy ratownika medycznego.
Propozycje nowych lokalizacji można zgłaszać za pośrednictwem formularza lub mejlowo pod adresem: otwartykampus(at)uw.edu.pl.
Projekt został utworzony przez studentki i studentów podczas Medialabu prowadzonego przez Pracownię Otwierania Kultury w Centrum Cyfrowym. Mapa jest koordynowana i rozwijana przez Zespół Sztuk Społecznych Instytutu Kultury Polskiej UW oraz Pion Informatyczny UW.
Zapraszamy na stronę internetową „Otwarty Kampus”: |
Strefy do nauki i odpoczynku
Na Kampusie Ochota studenci i pracownicy mają do dyspozycji kilka stołówek i punktów gastronomicznych znajdujących się w budynkach: Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych (będącym też siedzibą Wydziału Medycznego), wydziałów Chemii, Geologii, Biologii oraz Matematyki, Informatyki i Mechaniki, a także w dawnym budynku Wydziału Fizyki przy ul. Pasteura 7. Oferta posiłków uzupełniana jest o automaty samoobsługowe z wyposażeniem spożywczym zainstalowane w różnych częściach budynków na terenie kampusu.
W gmachu Centrum Nowych Technologii studenci kierunku lekarskiego korzystają ze specjalnej przestrzeni studenckiej. Jest to miejsce przeznaczone zarówno na odpoczynek, cichą naukę, rekreację, jak i spożywanie posiłków. W uzgodnieniu z przedstawicielami Samorządu Studentów Wydziału Medycznego, strefa ta została wyposażona w sprzęt AGD do przechowywania, przygotowania i odgrzania dań. Dodatkowo studenci mają możliwość skorzystania ze sprzętu komputerowego czy też konsoli z zestawem gier. Od semestru letniego roku akademickiego 2024/2025 w budynku Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów 128 planowane jest otwarcie przestrzeni socjalno-gastronomicznej dla studentów medycyny UW.
Strefa socjalna dla studentów kierunku lekarskiego w gmachu Centrum Nowych Technologii UW. Źródło: Wydział Medyczny UW.
Ciekawostki historyczne Ochoty
- Już w 1919 roku planowano przekazać Uniwersytetowi Warszawskiemu część terenów Pola Mokotowskiego, przeznaczonego wtedy dla samolotów jako tzw. pole wzlotów.
- W grudniu 1922 roku architekt Tadeusz Zieliński opracował projekt miasteczka akademickiego. Pierwszym budynkiem wzniesionym na terenie dzisiejszego Kampusu Ochota był Gmach Chemii, którego budowę rozpoczęto w 1935 roku.
- Pierwotne plany budowlane zakładały poprowadzenie linii tramwajowej przez dzisiejszy środek budynku Wydziału Chemii. W konstrukcji bram wjazdowych nadal można zobaczyć fragmenty urządzeń do mocowania trakcji tramwajowej.
- Do 1991 roku siedzibą Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki był Pałac Kultury i Nauki.
- W miejscu dzisiejszego gmachu Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych znajdował się tzw. bunkier, w którym prowadzono badania nad radioaktywnością chemiczną. W parterowym budynku, którego część podziemna sięgała kilku pięter, przechowywano też drewniane kajaki, które latem służyły studentom UW podczas spływów.
Kampus główny Uniwersytetu Warszawskiego z lotu ptaka w 1997 roku. Fot. Marek Ostrowski SCI-ART.