Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Nowe wydanie pisma z pediatrii i medycyny rodzinnej

Numer 1/2025 czasopisma naukowego „Pediatria i Medycyna Rodzinna” jest już dostępny. W bieżącym wydaniu poruszane są tematy związane z daremnością terapeutyczną, dysplazją ektodermalną jako efektem mutacji w genach, dobową zmiennością stężenia melatoniny w mleku matki i jego wpływie na rozwój dziecka.

Właśnie ukazał się pierwszy w tym roku kalendarzowym numer recenzowanego, międzynarodowego czasopisma naukowego „Pediatria i Medycyna Rodzinna”. Od 2025 roku pismo jest publikowane z afiliacją przy Wydziale Medycznym UW. Redaktorem naczelnym jest prof. Bolesław Kalicki, kierownik studiów ds. klinicznych na kierunku lekarskim UW, a w składzie Komitetu Naukowego znajdują się m.in. naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego.

W numerze 1/2025 znaleźć można artykuły wielu badaczy i wykładowców Wydziału Medycznego UW. Są to m.in.:

Wiele badań potwierdza korzystny wpływ diety przeciwzapalnej na zmniejszenie stanu zapalnego i łagodzenie objawów endometriozy. Właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne wykazują produkty bogate w wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3, polifenole i terpeny. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że u kobiet stosujących dietę przeciwzapalną przez co najmniej trzy miesiące obserwuje się zmniejszenie stężenia markerów przeciwzapalnych i złagodzenie dolegliwości bólowych.

Autorzy odwołują się do dwóch kryteriów w podejmowaniu krytycznych decyzji: daremności terapeutycznej i najlepiej pojętego interesu pacjenta. W schyłkowej fazie śmiertelnej choroby dla bólu i cierpienia nie ma żadnej medycznej ani moralnej racji. Kontynuowanie opieki może być oceniane jako naruszenie prawa dziecka do umierania w spokoju i godności.

Jednym z czynników wpływających na występowanie hipohydrotycznej dysplazji ektodermalnej jest mutacja w genach należących do szlaku sygnałowego EDA-EDA-EDARADD-NF-κB, który jest kluczowy dla wczesnej komunikacji naskórkowo-mezenchymalnej podczas formowania się przydatków skóry.  Na podstawie analizy danych z transkryptomiki pojedynczych komórek w modelu mysim i badań nad profilami ekspresji genów należących do szlaków sygnałowych EDA-EDAR oraz WNT, potwierdzono ekspresję genów Wnt10b, Dkk4 oraz Edar w keratynocytach naskórka, szczególnie wśród tych Fgf20-dodatnich, tworzących wczesne plakody.

Mleko matki charakteryzuje się dobową zmiennością stężenia melatoniny oraz innych związków bioaktywnych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku noworodków przedwcześnie urodzonych i może mieć wpływ na rozwój dziecka. Zmiany poziomu zawartości melatoniny mogą być spowodowane m.in. ciągłą ekspozycją na światło lub brakiem synchronizacji czasowej podawania mleka.

W pracy jest omówiony przypadek 17-letniego pacjenta, u którego przypadkowo rozpoznano opóźnione dojrzewanie płciowe. Dzięki wprowadzonemu leczeniu gonadotropinami pacjent uzyskał odpowiednie stężenie testosteronu, pełną maskulinizację i rozwój psychospołeczny zgodny z płcią. Przypadek dowodzi, że dokładne badanie przedmiotowe podczas standardowych wizyt pediatrycznych jest kluczowe w diagnostyce opóźnionego dojrzewania i innych nieprawidłowości rozwojowych.

Całe wydanie 1/2025 vol. 21 pisma „Pediatria i Medycyna Rodzinna” jest dostępne do pobrania w formacie pdf poniżej:

https://medycyna.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/138/2025/04/Paediatrics__Family_Medicine_1.2025_PL.pdf

 

Źródło grafik: PIMR