Networking, czyli studenckie zarzucanie sieci

21 03 2025
Targi Kół Naukowych UW stwarzają możliwość tzw. networkingu, wymiany doświadczeń oraz poznawania osób o podobnych zainteresowaniach badawczych. Wśród wystawców byli m.in. przedstawiciele SKN Neurologia. Studenci kierunku lekarskiego UW opowiadali o inicjatywach realizowanych w ramach działalności koła. Targi odbyły się 20 marca w budynku Uniwersytetu przy ulicy Dobrej.
20 marca w uniwersyteckim gmachu przy ulicy Dobrej 55 odbyła się trzecia edycja Targów Kół Naukowych UW. Wydarzenie zostało objęte patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego.
Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli pięćdziesięciu kół naukowych Uniwersytetu Warszawskiego i było okazją do tzw. networkingu, wymiany doświadczeń oraz poznawania osób o podobnych zainteresowaniach badawczych. Wydział Medyczny UW reprezentowali m.in. członkowie i członkinie Studenckiego Koła Naukowego Neurologii, współprowadzonego z Kliniką Neurologiczną Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego.
Zdaniem prof. Jacka Staszewskiego, opiekuna SKN Neurologii i wykładowcy na kierunku lekarskim UW, działalność w kole naukowym pomaga studentom w podjęciu decyzji o wyborze ścieżki kariery, ponieważ umożliwia zdobycie umiejętności i doświadczenia, które trudno wypracować tylko na podstawie wykładów.
– Uczestnictwo w symulacjach medycznych, case studies czy projektach badawczych i konferencjach daje realny wgląd w codzienną pracę lekarza oraz badacza. Dodatkowo praktyczne zajęcia oraz bezpośredni kontakt z pacjentami i badaniami pomagają studentom ocenić, czy bardziej odpowiada im praca kliniczna czy naukowa – podkreśla prof. Staszewski.
– Studenckie Koło Neurologiczne, jako jedyne koło medyczne na targach, cieszyło się dużą popularnością oraz zainteresowaniem. W rozmowach mogliśmy opowiedzieć o dotychczas zrealizowanych projektach i grantach naukowych, ale również uzyskać pomysły na nowe inicjatywy. Mamy nadzieję na przyszłą współpracę z osobami zainteresowanymi tematyką neurologiczną – mówi lek. Aleksandra Pogoda-Wesołowska z Kliniki Neurologicznej WIM-PIB, która zajmuje się studentami medycyny UW w ramach Koła Naukowego Neurologii.
SKN Neurologii stwarza studentom Wydziału Medycznego UW okazję do udziału m.in. w wykładach na temat wybranych zagadnień i przypadków klinicznych, spotkaniach z pacjentami oraz warsztatach z wykonywania diagnostycznych badań. Dodatkowo członkowie Koła mogą brać udział zarówno w dyżurach lekarskich, jak i projektach czy konferencjach naukowych. Jednym z grantów ze środków UW i WIM, zrealizowanych przez SKN Neurologii jest „Prognozowanie przebiegu klinicznego choroby u pacjentów z rzutowo-remisyjną postacią stwardnienia rozsianego z wykorzystaniem metod uczenia maszynowego, sieci neuronalnych oraz wzorca i stopnia atrofii mózgu”. Liderem zespołu grantowego z ramienia Wydziału Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego jest dr Józef Ginter.
Uczestnicy Targów mieli możliwość odwiedzenia strefy konsultacyjnej Inkubatora UW oraz uniwersyteckich stoisk Biura Karier, Samorządu Studentów, Biura Wspierania Rozwoju, Rady Organizacji Naukowych, Społecznych i Artystycznych, a także Studenckiego Ruchu Naukowego StRuNa. Podobnie jak w poprzednich edycjach, studenci mogli skorzystać z eksperckich porad prawnika oraz specjalisty od pozyskiwania grantów.
Targi Kół Naukowych UW są wspólną inicjatywą Inkubatora UW oraz Samorządu Studentów UW.
Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW