Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Medyczne Horyzonty UW: Dwie równoległe, niezależne ścieżki

Wywiad w ramach cyklu "Medyczne Horyzonty UW" ze studentem Wydz. Medycznego i Fizyki Uw Dawidem Dąbrowskim. Źródło: Wydz. Medyczny UW
O wyzwaniach, jakie stawia nauka na dwóch kierunkach studiów, a także roli planowania i wyznaczania priorytetów rozmawiamy ze studentem fizyki oraz kierunku lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Podkast został wyemitowany 3 kwietnia na antenie Akademickiego Radia Kampus.

W ramach cyklu „Medyczne Horyzonty UW” rozmawiamy z Dawidem Dąbrowskim, studentem Wydziału Medycznego oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem grupy badawczej „Quantum Molecular Systems Group”.

– Medycyna na UW ma przede wszystkim profil badawczy, który bardzo mnie zainteresował. Wśród uczelni medycznych w Polsce brakuje kierunku, który jest jednocześnie badawczy i medyczny. Zwykle program studiów jest ukierunkowany na naukę wykonywania zawodu lekarza i zamyka się na rozwój lekarza naukowca – mówi Dawid.

Jak opowiada student, nauka fizyki uruchamia abstrakcyjne myślenie, a możliwość udziału w zajęciach z przedmiotów, w ramach których poruszane były zagadnienia promieniowania jonizującego i fizyki medycznej, sprawiała, że temat medycyny był zawsze obecny w jego życiu.

– W fizyce są przedmioty, których nauka zajmuje nieraz dużo czasu. Z drugiej strony na kierunku lekarskim zagadnienia są względnie proste, ale jest ich wiele i w krótkim czasie trzeba je przyswoić – zauważa Dawid Dąbrowski, dodając: – Na medycynie mówimy o nauce pamięciowej. Wymagane jest zrozumienie przestrzenne struktur anatomicznych oraz ich położenia, jak na przykład odpowiedni przebieg nerwów, tętnic czy żył oraz ewentualne zmiany patologiczne. Z kolei na fizyce jest to częściej zrozumienie, jak ciąg znaków matematycznych doprowadza do konkretnego, fizycznego wyniku.

Naukowa medycyna

Dawid Dąbrowski jest jednym z najmłodszych członków grupy badawczej, kierowanej przez prof. Michała Tomzę z Wydziału Fizyki UW.

Jako główny autor projektu, wspólnie z doświadczonymi naukowcami prowadzi zaawansowane obliczenia numeryczne dla stanów wzbudzonych cząsteczki helu, ukazując, jak precyzyjne metody obliczeniowe mogą przyczynić się do rozwiązywania fundamentalnych problemów współczesnej nauki.

– W ramach projektu badawczego w grupie prof. Tomzy, współpracujemy z renomowanymi uczelniami z całego świata, takimi jak ETH Zurich czy Vrije University of Amsterdam – podkreśla młody badacz, dodając: – Międzynarodowa wymiana doświadczeń nie tylko wzbogaca dyskusje o stosowanych metodach obliczeniowych, ale również umożliwia wspólne interpretowanie wyników badań. Dzięki temu łączy się teorię z eksperymentem spektroskopowym, co pozwala na sprawdzenie naszych obliczeń w praktyce.

Student zaznacza, że zajęcia na kierunku lekarskim UW uwzględniają przedmioty typu projektowego jak „Science-Based Medicine”, które uczą prowadzenia metaanalizy, wypracowywania rozwiązania problemu badawczego z wykorzystaniem odpowiednio dobranych metod badawczych: – Takie przedmioty pokazują stronę naukową medycyny. Polegają na wprowadzeniu do czytania medycznych artykułów naukowych, rozumienia tych tekstów i w przyszłości napisania nawet własnego artykułu.

Dawid podkreśla, że istotne jest planowanie i skupienie na celach: – Studia na wydziałach Fizyki i Medycznym są dwiema równoległymi, niezależnymi ścieżkami. Ze względu na dużą liczbę zajęć warto zawnioskować o Indywidualną Organizację Studiów. Nakładające się terminy egzaminów i ćwiczeń mogą być problematyczne. Należy skupić się na celach i ułożyć grafik, nieraz na miesiąc do przodu. Wszystko jest możliwe.

Pełne nagranie wywiadu w Akademickim Radiu Kampus jest dostępne na platformie YouTube Wydziału Medycznego UW:

Wywiad w ramach cyklu "Medyczne Horyzonty UW" ze studentem Wydz. Medycznego i Fizyki Uw Dawidem Dąbrowskim. Źródło: Wydz. Medyczny UW

Źródło zdjęć: archiwum prywatne D. Dąbrowskiego

Źródło grafiki głównej: Wydz. Medyczny UW