Inspiracja, nauka i współpraca

31 03 2025
Między 28 a 30 marca trwała VII Międzynarodowa Studencka Konferencja Biomedyczna „Biofuzje”. Organizowane rokrocznie wydarzenie stanowi wielodyscyplinarną platformę do wymiany doświadczeń i networkingu wśród studentów, młodych badaczy i ekspertów zajmujących się zagadnieniami z zakresu nauk biomedycznych. – Konferencja „Biofuzje” jest wyjątkową inicjatywą, ponieważ jest tworzona przez studentów dla studentów, stając się platformą do inspiracji, nauki i współpracy – mówiła na otwarciu dr Justyna Godlewska-Szyrkowa, prodziekan Wydziału Medycznego UW ds. studenckich.
28 marca, na Kampusie Ochota UW, rozpoczęła się VII Międzynarodowa Konferencja Biomedyczna „Biofuzje”. Trzydniowe wydarzenie odbyło się pod patronatem m.in. Wydziału Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
– Konferencja „Biofuzje” jest wyjątkową inicjatywą, ponieważ jest tworzona przez studentów dla studentów, stając się platformą do inspiracji, nauki i współpracy. To wydarzenie ma na celu nie tylko wymianę wiedzy i doświadczeń, ale także umożliwienie młodym ludziom, którzy dopiero rozpoczynają swoją naukową drogę, nawiązywania cennych kontaktów z rówieśnikami oraz mentorami. Tworzenie takich inicjatyw w pełni oddaje ducha współczesnej nauki – otwartości, interdyscyplinarności i wspólnego dążenia do rozwoju w atmosferze twórczej wymiany myśli – podkreśliła dr Justyna Godlewska-Szyrkowa, prodziekan ds. studenckich.
– Naszym celem jest prowadzenie badań naukowych na rzecz dobra wspólnego, dążąc do rozwiazywania najistotniejszych wyzwań , przed którymi stoi nasze społeczeństwo. Poszukujemy zagadnień, które oczekują na dalszy rozwój i otwierają drzwi do przyszłych odkryć i postępu. Cieszę się, że mamy okazję spotkać się twarzą w twarz, by wspólnie wymieniać doświadczenia i inspirować się nawzajem w naszej pracy badawczej – mówił student Kacper Koźluk, przewodniczący Warszawskiego Stowarzyszenia Biotechnologicznego „Symbioza”, jednego ze współorganizatorów konferencji.
Międzynarodowa Konferencja Biomedyczna „Biofuzje” jest organizowana przez członków i członkinie kół naukowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Biotechnologicznego „Symbioza”. Wydarzenie stwarza studentom i naukowcom platformę do dzielenia się doświadczeniami z zakresu nauk biomedycznych i przyrodniczych, a także udział w panelach z dyskusjami na temat najnowszych odkryć i osiągnięć w tych dziedzinach. Wydarzenie już siódmy rok przyciąga młodych badaczy i ekspertów z całego świata, którzy na co dzień zajmują się tematyką nauk biomedycznych.
Program trzydniowych obrad obejmował siedem paneli tematycznych:
- Genetyka medyczna– genomika, mutacje genetyczne i ich wpływ na zdrowie,
- Immunologia i onkologia– nowoczesne terapie nowotworowe i choroby autoimmunologiczne,
- Choroby zakaźne– pandemie, antybiotykooporność i strategie walki z patogenami,
- Choroby cywilizacyjne– epidemiologia i prewencja cukrzycy, otyłości, nowotworów,
- Farmakologia i chemia medyczna– innowacyjne leki i mechanizmy działania substancji biologicznie czynnych,
- Mikrobiologia medyczna– rola mikrobiomu i badania nad patogenami,
- Komórki macierzyste– biotechnologiczne zastosowania w terapii regeneracyjnej.
Wśród prelegentów znaleźli się wiodący naukowcy Uniwersytetu Warszawskiego i doświadczeni wykładowcy innych uczelni, których praca badawcza koncentruje się wokół biomedycyny.
Podczas jednego z paneli prof. Katarzyna Tońska, która prowadzi dla studentów kierunku lekarskiego UW przedmiot „Genetyka”, w wykładzie „Leber hereditary optic neuropathy as an (unsolved) case of mitochondrial disease” opowiedziała o swoich badaniach z zakresu genetyki mitochondrialnej, w szczególności chorób mitochondrialnych, na przykładzie neuropatii nerwu wzrokowego Lebera. Studenci medycyny, uczestniczący w zajęciach z mikrobiologii, prowadzonych przez prof. Tomasza Jagielskiego, mogli posłuchać jego wystąpienia „When algae become harmful – a peak into medical phycology” o medycznej fykologii, czyli nowej dziedzinie nauki, zajmującej się infekcjami wywoływanymi przez patogenne algi.
Udział w „Biofuzjach” umożliwia studentom nie tylko dyskusje na temat badań naukowych z zakresu biotechnologii, biologii molekularnej i biologii syntetycznej, ale również pozwala na nawiązanie kontaktów z przedstawicielami środowiska akademickiego, ekspertami i badaczami z Polski i zagranicy.
Szczegóły dotyczące konferencji są dostępne na stronie: https://konferencjabiofuzje.com
Źródło zdjęć: Wydział Medyczny UW/Konferencja „Biofuzje”