Druga edycja Szkoły Udaru Mózgu
12 11 2024
Szkoła Praktyczna Neurologii Udaru Mózgu umożliwia lekarzom – neurologom zarówno praktyczną naukę interpretacji technik obrazowania, jak i wymianę doświadczeń oraz dyskusję z wieloletnimi specjalistami w tej gałęzi medycyny klinicznej. Druga edycja Szkoły odbyła się 8 i 9 listopada. Jednym z organizatorów i prowadzących zajęcia był prof. Jacek Staszewski z Wydziału Medycznego UW.
Między 8 a 9 listopada na Wydziale Zarządzania UW zostały przeprowadzone zajęcia w drugiej edycji Szkoły Praktycznej Neurologii Udaru Mózgu. Wydarzenie, w którym wzięło udział trzydziestu lekarzy neurologów z całej Polski, odbyło się pod patronatem Uniwersytetu Warszawskiego, Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Jednym z organizatorów i prowadzących był dr hab. n. med. Jacek Staszewski, prof. WIM.
Miniwykłady oraz warsztaty realizowane w ramach Szkoły mają na celu podnoszenie kompetencji dotyczących podejmowania decyzji klinicznych, a w szczególności samodzielnej interpretacji badań neuroobrazowych w udarze mózgu. Podczas zajęć uczestnicy mają możliwość wykonania oceny zdjęć radiologicznych i podjęcia decyzji klinicznej, które następnie są omawiane przez zespół doświadczonych neurologów udarowych.
Na spotkaniach Szkoły Udaru Mózgu poruszana jest głównie tematyka:
- kontrowersji w prewencji wtórnej,
- fazy ostrej w krwotoku śródmózgowym,
- cytoprotekcji w udarze mózgu,
- studium przypadków z omówieniem interpretacji obrazów angio-TK i perfuzji TK w kwalifikacji do leczenia reperfuzyjnego.
Podczas praktycznych zajęć uczestnicy uczyli się również interpretacji technik neuroobrazowania w ostrej fazie udaru mózgu na podstawie oryginalnych zdjęć tomografii komputerowej. W ramach części teoretycznej, wykład pt. „Epidemiologia udaru i organizacja opieki udaru w Polsce” poprowadziła prof. dr hab. Halina Sienkiewicz-Jarosz, prezes – elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
– Biorąc pod uwagę bardzo duże zainteresowanie lekarzy tym rodzajem szkoleń, planowana jest organizacja kolejnej edycji Szkoły, w tym Szkoły Stwardnienia Rozsianego, na wiosnę 2025 roku – mówi prof. Jacek Staszewski z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Szkoła Praktyczna Neurologii Udaru Mózgu, 8-9 listopada 2024 r. Źródło: archiwum prywatne prof. J. Staszewskiego/UW.