Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

DOKO – diagnostyka i biohacking mózgu

DOKO - Dzień Odkrywców Kampusu Ochota UW, 22.03.2025 r. Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW
Kandydaci na studia na kierunku lekarskim oraz pasjonaci nauk medycznych mogli uczestniczyć w Dniu Odkrywców Kampusu Ochota – DOKO 2025. W programie wydarzenia znalazł się m.in. wykład o wpływie stylu życia na działanie ludzkiego mózgu oraz wystąpienie chorób neurodegeneracyjnych. Studenci Wydziału Medycznego UW pokazywali uczestnikom warsztatów, jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia krwi, osłuchać serce czy płuca.

22 marca odbyła się 11. edycja Dnia Odkrywców Kampusu Ochota UW – DOKO 2025.

Osoby zainteresowane naukami medycznymi i kierunkami ścisłymi miały okazję odwiedzić stoiska informacyjne wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego, zlokalizowanych na terenie Kampusu Ochota.

Podczas wydarzenia kandydaci na studia i pasjonaci nauk medycznych, przyrodniczych i ścisłych mogli wziąć udział w warsztatach, pokazach i innych atrakcjach z zakresu medycyny, psychologii, biologii, chemii, fizyki, informatyki, bioinformatyki, geologii i matematyki.

Wydział Medyczny przedstawił swoją ofertę edukacyjną na stoisku informacyjnym oraz umożliwił osobom zainteresowanym udział w pokazach i warsztatach z prawidłowego wykonywania podstawowych badań diagnostycznych.

W programie DOKO znalazł się szereg miniwykładów, a jednym z nich było wystąpienie zatytułowane „Biohacking mózgu”, które poprowadził prof. Jacek Staszewski, klinicysta z Wojskowego Instytutu Medycznego, wykładowca na kierunku lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Neurologii, autor wielu publikacji z zakresu neurologii, współzałożyciel Szkoły Praktycznej Neurologii Udarów Mózgu.

W Strefie Pokazów studenci kierunku lekarskiego UW prowadzili zajęcia „Zbadaj swoje vitalki!”, podczas których uczyli, jak prawidłowo wykonać badania parametrów życiowych  – pomiar ciśnienia, osłuchiwanie serca i płuc, pokazali też podstawowe techniki diagnostyczne. Uczestnicy mogli trenować osłuchiwanie oraz pomiar ciśnienia krwi na specjalistycznych trenażerach, służącym do ćwiczeń studentom medycyny.

Na warsztatach neurologicznych członkowie i członkinie Studenckiego Koła Naukowego Neurologii Wydziału Medycznego UW pokazywali, jak oceniać odruchy, badać czucie i funkcje nerwów czaszkowych, a także reakcje na ból z użyciem diagnostycznego sprzętu medycznego, takiego jak: radło Wartenberga do oceny poziomu uszkodzenia nerwów i reakcji na ból, tablicę Snellena do testów widzenia w bliży i dali, tablice Ishihary do sprawdzenia, czy badany potrafi rozróżnić kolory, kamertonu do diagnostyki chorób słuchu i zaburzeń neurologicznych, czy też latarek medycznych do badania jamy ustno-gardłowej, oczu czy nosa.

Uczestnicząc w wydarzeniach w ramach Dnia Odkrywców Kampusu Ochota oraz zbierając specjalne naklejki od prowadzących zajęcia, można było uzyskać „Indeks DOKO” i powalczyć o nagrody.

W programie DOKO znalazła się także gra terenowa. Ta interdyscyplinarna zabawa z łamigłówkami i zadaniami zręcznościowymi łączyła elementy medycyny, biologii, geologii czy informatyki.

Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW