Akademicka akcja społeczna dla powodzian

04 11 2024
Zarówno studenci, jak i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego aktywnie włączyli się w pomoc osobom z terenów dotkniętych powodzią. Samorząd Studentów UW otrzymał Laur Uniwersytecki za akcję społeczną wolontariatu studenckiego. – Nasza obecność jest w pewnym sensie komfortem psychicznym dla mieszkańców, ponieważ nie czują się w tym wszystkim sami – mówi Kamil Kurdej, kierownik dziekanatu Wydziału Medycznego UW, który brał udział w działaniach pomocowych w ramach operacji „Feniks”.
Wolontariusze zaangażowani w pomoc mieszkańcom zalanych terenów południowo-zachodniej Polski zajmują się m. in. umacnianiem wałów przeciwpowodziowych, przepompowywaniem i wypompowywaniem wody, dowozem i dystrybucją żywności, oczyszczaniem terenów, z których woda już ustąpiła. Wśród osób aktywnie uczestniczących w udzielaniu bezpośredniej pomocy ludziom, którym żywioł odebrał nieraz dorobek całego życia, są zarówno studenci, jak i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego.
Nasza obecność jest w pewnym sensie komfortem psychicznym dla mieszkańców, ponieważ nie czują się w tym wszystkim sami
– mówi Kamil Kurdej z Wydziału Medycznego UW, który brał udział w działaniach pomocowych w Lądku Zdroju i jego okolicach, dodając: – Angażujemy się w akcje mające na celu usuwanie skutków powodzi, do tego dochodzą różnego rodzaju działania zabezpieczające, jak na przykład umacnianie przerwanych wałów.
Wyludnione miasto, naokoło woda i… cisza
Kamil Kurdej kieruje dziekanatem Wydziału Medycznego, jest też koordynatorem Szkoły Legii Akademickiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jako żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej, brał udział w działaniach pomocowych i przeciwkryzysowych na terenach dotkniętych powodzią w ramach operacji wojskowej o kryptonimie „Feniks”.
– Idzie się pustymi uliczkami. Nie słychać nic, żadnych odgłosów, ani psów, ani ptaków – wspomina Kamil Kurdej.
Ekipy zaangażowane w pomoc mieszkańcom na terenach dotkniętych powodzią są kwaterowane w budynkach m.in. szkół czy ośrodków uzdrowiskowo-rehabilitacyjnych, nieraz z dostępem do ciepłej wody. Jak wspomina Kamil Kurdej, dzień zaczyna się od podziału na sekcje i oddelegowania do kilku punktów działań. – Jeden zespół zajmuje się segregowaniem według rozmiarów odzieży pochodzącej z darów. Z kolei inna grupa otrzymuje zadanie równania nawierzchni lub podsypywania drogi kruszywem przywiezionym przez wywrotkę, a jeszcze inna zaangażowana jest w porządkowanie terenu z wszelkiego rodzaju odpadów rozrzuconych przez wodę. Woda zniosła najróżniejsze przedmioty z nieraz dość odległych miejsc. Były nawet ciężkie, wypełnione szlamem kontenery z odzieżą używaną, które zaklinowały się między drzewami.
– W pewnym sensie ludzie są tu nauczeni żyć z zagrożeniem powodzią. Niektórzy może wyprowadzą się, ale inni zostaną. Teraz najważniejsze jest uprzątniecie terenu, przywrócenie komunikacji, naprawienie wymytych dróg, umożliwienie przejazdu i dojazdu – mówi koordynator Szkoły Legii Akademickiej na UW.
Usuwanie skutków żywiołu. Fot.: K. Kurdej/Wydział Medyczny UW.
Studencki wolontariat
19 października, podczas uroczystej Gali Laurów Uniwersyteckich na Uniwersytecie Wrocławskim, Samorząd Studentów UW został wyróżniony w kategorii projekt społeczny za udział w akcji „Wolontariat studencki na terenach objętych powodzią”. W ramach wolontariatu studenci podejmowali się różnych zadań w celu zmniejszenia rozmiarów tragedii na terenach zalanych w rejonie Paczkowa, w województwie opolskim. Do akcji zgłosiło się ponad 300 osób. Z Warszawy do miejsc dotkniętych żywiołem wyjechały trzy grupy studentów. Każda z nich pracowała po cztery dni.
Gala Laurów Uniwersyteckich to inicjatywa Forum Uniwersytetów Polskich, czyli autonomicznego porozumienia samorządów studenckich uczelni zrzeszonych w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Ideą Gali jest wskazywanie inicjatyw, osób i organizacji, które wspierają działalność osób ze środowiska akademickiego.
Wolontariat studencki na terenach dotkniętych powodzią. Źródło: Samorząd Studentów UW.