Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Współpraca w robotyce, AI i telemedycynie

Podpisanie listu intencyjnego z chirurgii robotowej, AI i telemedycyny, 10.02.2025 r. Fot. Mirosław Kaźmierczak

10 lutego został podpisany list intencyjny dotyczący współpracy siedmiu krajowych instytucji o profilu akademickim i medycznym. Wspólne działania realizowane będą w zakresie chirurgii robotowej, sztucznej inteligencji i telemedycyny. Uniwersytet Warszawski reprezentował rektor prof. Alojzy Z. Nowak oraz przedstawiciele Wydziału Medycznego.

W Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM), podczas spotkania reprezentantów siedmiu polskich instytucji zajmujących się kształceniem i badaniami z zakresu medycyny, został podpisany list intencyjny, który określa obszary współpracy w ramach chirurgii robotowej, sztucznej inteligencji oraz telemedycyny.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: dyrektor WIM gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii prof. dr hab. n. med. Stanisław Góźdź, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie Michał Szabelski, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie lek. Beata Gawelska oraz dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie dr Kamila Ćwik.

Ze strony Uniwersytetu Warszawskiego w spotkaniu udział wziął rektor prof. Alojzy Z. Nowak, natomiast Wydział Medyczny UW reprezentowali: prodziekan ds. studenckich dr Justyna Godlewska-Szyrkowa, kierownik studiów ds. klinicznych prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Bolesław Kalicki oraz dyrektor administracyjny Andrzej Artemiuk.

Gościem spotkania była również podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska.

– Uniwersytet Warszawski chce przyczynić się do jeszcze lepszej jakości usług wykonywanych wobec pacjentów. Wierzymy, że nasi naukowcy zajmujący się m.in. chemią, fizyką, sztuczną inteligencją, biologią, matematyką i medycyną uczynią wszystko, co możliwe, aby tak się stało. Wspólną pracą i zaawansowaniem naszych badań będziemy mogli zrobić wiele dla rozwoju współczesnej medycyny. Zagraniczne ośrodki akademickie są zainteresowane pogłębianiem współpracy. Będziemy wpływać na to, co dzieje się we współczesnej medycynie w Europie i na świecie – mówił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

Jak zaznaczył gen. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM: – Naszym celem jest nadanie nowych ram organizacyjnych, naukowych i badawczych wyznaczających perspektywę dalszego rozwoju chirurgii robotycznej w Polsce tak, aby na dobre zadomowiła się ona na polskim rynku i była jednocześnie nie tylko skuteczna, ale też efektywna.

Dr Justyna Godlewska-Szyrkowa zwraca uwagę, jak ważne jest utworzenie konsorcjum Polskiej Grupy Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny w kontekście nowoczesnej edukacji medycznej, w tym dydaktyki na kierunku lekarskim.

– Rozwijanie programów edukacyjnych i modułów kształcenia w programach studiów z wykorzystaniem doświadczenia partnerów oraz wyników badań i analiz, w tym także wniosków z ewaluacji działań w obszarze chirurgii robotycznej, sprzyjać będzie standaryzacji szkolenia w tym zakresie, a także wypracowaniu dobrych metod weryfikacji jego efektów – podkreśla prodziekan Wydziału Medycznego UW ds. studenckich.

Systemy i procedury robotyczne

Planowana współpraca miedzy instytucjami będzie dotyczyć prowadzenia wspólnych, wielodyscyplinarnych prac badawczych w zakresie chirurgii robotowej, sztucznej inteligencji i telemedycyny, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb Sił Zbrojnych. W badania zaangażowane zostaną także zagraniczne ośrodki specjalizujące się w tym obszarze.

W ramach porozumienia o współpracy partnerzy zobowiązują się do utworzenia Polskiej Grupy Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny oraz Rejestru Procedur Robotycznych.

Wspólne inicjatywy będą również obejmować:

  • retrospektywne badania naukowe dotyczące oceny skuteczności oraz wyników krótko- i długoterminowych operacji przeprowadzanych z wykorzystaniem systemów robotycznych, w tym analizę wyników leczenia skojarzonego chorych na nowotwory złośliwe;
  • prospektywne badania naukowe z użyciem systemów robotycznych i narzędzi AI.

Programy edukacyjne w medycynie

– Duże znaczenie ma kompleksowość działań edukacyjnych, z uwzględnieniem takich aspektów jak wykorzystanie nowoczesnych metod symulacji medycznej, narzędzi sztucznej inteligencji i umiejętności z zakresu komunikacji medycznej, będących odpowiedzią na zmieniające się środowisko technologiczne i społeczne, w jakim lekarze wykonują swój zawód – mówi dr Justyna Godlewska-Szyrkowa, prodziekan Wydziału Medycznego UW ds. studenckich.

W zakresie planowanej współpracy przewidziane jest opracowanie edukacyjnych programów, które będą obejmować tematykę robotyki i sztucznej inteligencji w medycynie. Dydaktyka skierowana zarówno do studentów, jak i nauczycieli akademickich uwzględniać będzie takie zagadnienia jak:

  • AI w symulacji medycznej;
  • zajęcia praktyczne z obsługi systemów robotycznych;
  • warsztaty z komunikacji medycznej w kontekście nowych technologii.

 

Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW