Atlas anatomiczny 3D

18 12 2024
Acland’s Video Atlas of Human Anatomy prezentuje poszczególne układy i narządy człowieka w ujęciu trójwymiarowym. Od 16 grudnia studenci kierunku lekarskiego UW mogą korzystać z wirtualnego atlasu zawierającego ponad trzysta filmów do realistycznego przedstawienia anatomii ludzkiego ciała.
Materiały Wirtualnego Atlasu Anatomii Człowieka (Acland’s Video Atlas of Human Anatomy) pokazują rzeczywiste tkanki i struktury anatomiczne w trójwymiarowej przestrzeni. Dzięki temu, platforma jest szczególnie użytecznym narzędziem do wizualizacji i zrozumienia budowy ludzkiego ciała.
Atlas pokazuje statyczne obrazy, jak również ruchome sekwencje, co ułatwia zrozumienie relacji między różnymi strukturami anatomicznymi. Zarówno kolor, struktura, jak i mobilność przedstawionych na filmach preparatów ze zwłok ludzkich jest identyczna z właściwościami w żywym organizmie. Cięcia podczas sekcji były wykonywane przez doświadczonych anatomów klinicznych z wykorzystaniem wysokospecjalistycznych technik chirurgicznych. W celu wydobycia możliwie największej liczby szczegółów, kształt i budowa narządów są prezentowane na czarnym tle.
Zasoby platformy podzielone są na kilka bloków tematycznych, odnoszących się do poszczególnych sekcji ludzkiego ciała:
- kończyna górna: bark, ramię i przedramię, ręka;
- kończyna dolna: biodro, kolano, podudzie i kostka, stopa;
- tułów: kręgosłup, układ mięśniowo-szkieletowy klatki piersiowej, brzucha oraz miednicy;
- głowa i szyja: anatomia układu ruchu, układ kostny twarzoczaszki i podstawy czaszki, jama nosowa, jama ustna, krtań, mięśnie twarzy, mózg, nerwy i naczynia krwionośne głowy i szyi, oko, ucho;
- narządy wewnętrzne klatki piersiowej i jamy brzusznej oraz układ rozrodczy.
Materiały wideo są uzupełnione komentarzami dr. Roberta D. Aclanda, pioniera mikrochirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, również w formie transkrypcji w języku angielskim.
Każdy blok kończy się zestawem pytań powtórkowych, przewidzianych na 10–15 minut.
Kolekcję filmów można przeszukiwać według kategorii odpowiadającej anatomicznym częściom ciała oraz według alfabetycznie ułożonej listy nazw narządów i układów.
Od 16 grudnia studenci Wydziału Medycznego UW mają dostęp do zasobów Wirtualnego Atlasu Anatomii Człowieka z dwóch poziomów:
|
Źródło zdjęcia głównego: Acland’s Video Atlas of Human Anatomy / https://aclandanatomy.com