Medyczne Horyzonty UW: Profilaktyka przeciwnowotworowa u mężczyzn

29 11 2024
– Mężczyźni często nie pamiętają, że ich organizm wymaga przeprowadzenia badań kontrolnych. Stereotypowo uważają się za osoby niezniszczalne. Ewentualne zaniedbanie może prowadzić do rozwoju różnych chorób, a zbyt późne podjęcie leczenia może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia i życia – o idei społecznej kampanii Movember oraz profilaktyce przeciwnowotworowej u mężczyzn opowiada dr n. med. Piotr Łabętowicz z Wydziału Medycznego UW. Wywiad został wyemitowany 28 listopada na antenie Akademickiego Radia Kampus.
Listopad jest miesiącem profilaktyki tzw. męskich nowotworów. Prowadzona rok rocznie w tym okresie kampania Movember ma na celu przełamywanie tabu i stereotypów na temat męskiego zdrowia, a także zachęcanie do przeprowadzania badań diagnostycznych.
Wąsacze odstają
– Idea kampanii jest prosta. Przez cały miesiąc mężczyźni zapuszczają wąsy nie tylko na znak solidarności, ale by wzbudzić ciekawość otoczenia i sprowokować dyskusję na temat profilaktyki i zachorowalności na nowotwory. Wśród wielu mężczyzn, który noszą gęste brody lub golą się na gładko, wąsacze odstają – takie postępowanie prowokuje do rozmów na temat męskiego zdrowia – tłumaczy dr n. med. Piotr Łabętowicz, adiunkt na Wydziale Medycznym UW.
Dr Łabętowicz zauważa, iż mężczyźni często nie pamiętają, że ich organizm wymaga przeprowadzenia badań kontrolnych i stereotypowo uważają się za osoby niezniszczalne: – Ewentualne zaniedbanie może prowadzić do rozwoju różnych chorób, a zbyt późne podjęcie leczenia może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia i życia.
Najczęstsze przypadki nowotworów złośliwych u mężczyzn są związane z prostatą, natomiast w drugiej kolejności zapadalności występuje rak jądra.
– Bardzo ważne jest przeprowadzanie samobadania jąder lub zgłoszenie się do lekarza POZ, czy też lekarza specjalisty, w celu zbadania prostaty – zaznacza dr Łabętowicz. – Jakiekolwiek niepokojące objawy, które stwierdzi w tym badaniu mężczyzna, powinny obligować go do kontrolnej wizyty u lekarza.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Jak mówi naukowiec, pierwotną metodą zapobiegania zachorowaniu na raka jest unikanie wielu czynników ryzyka. Zmniejszenie zagrożeń może znacznie obniżyć możliwość wystąpienia nowotworu: – Na część z nich jesteśmy w stanie wpływać. Przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowym odżywianiu, prowadzeniu aktywnego trybu życia, unikaniu palenia tytoniu.
– Bardzo ważne są badania kontrolne, głównie dotyczące prostaty, oraz samobadanie jąder. Jeśli stwierdzicie cokolwiek niepokojącego, trzeba udać się do lekarza POZ lub od razu do lekarza urologa, który rozwieje Wasze wątpliwości – radzi dr Łabętowicz, dodając: – Zastanówcie się, czy w rodzinie ktokolwiek miał problemy z chorobami prostaty lub jąder. Wcześniej niż ujawnią się jakiekolwiek objawy będziecie w stanie zapobiec rozwojowi ewentualnych nowotworów narządów męskich.
Pełne nagranie wywiadu w Radiu Kampus jest dostępne na platformie YouTube Wydziału Medycznego UW: