Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej dla studentów Wydziału Fizyki UW

Warsztaty dla studentów pierwszego roku fizyki UW z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Źródło: Wydział Medyczny UW.
Wydział Medyczny organizuje cykliczne warsztaty dla studentów oraz pracowników UW z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. – To nie tylko wiedza, ale również obowiązek, który może uratować czyjeś życie – mówi prowadzący instruktaż Adam Kasprzak z Centrum Symulacji Medycznych Uniwersytetu Warszawskiego. 21 października studenci fizyki UW mogli zapoznać się m.in. z symulacją BLS i obsługą sprzętu AED.

Wydział Medyczny Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi zajęcia obejmujące tematykę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prawidłowego przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) oraz obsługi sprzętu ratującego życie (automatycznego defibrylatora zewnętrznego).

21 października studenci pierwszego roku Wydziału Fizyki UW mogli zapoznać się podstawowymi zabiegami resuscytacyjnymi (BLS; Basic Life Support). Instruktaż prowadził Adam Kasprzak z Centrum Symulacji Medycznych na Wydziale Medycznym.

Algorytm BLS to zespół bezprzyrządowych czynności, których celem jest utrzymanie drożności dróg oddechowych i podtrzymanie podstawowych czynności życiowych. Schemat został opracowany z myślą o osobach, które nie posiadają wykształcenia medycznego. Obejmuje kilka kroków, które należy wykonać w ściśle określonej kolejności.

Program warsztatu obejmował m.in.:

  • bezpieczeństwo własne i poszkodowanego,
  • ocenę stanu świadomości,
  • wezwanie pomocy/informacje dla dyspozytora medycznego,
  • ocenę funkcji życiowych,
  • postępowanie w przypadku osoby nieprzytomnej z zachowanymi funkcjami życiowymi,
  • algorytm BLS według obowiązujących wytycznych ERC (Basic Life Support/European Resuscitation Council),
  • zastosowanie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED; Automated External Defibrillator).

 

Wiedza i obowiązek

Prowadzący warsztaty pokazują jak prawidłowo i skutecznie udzielać pomocy w nagłych sytuacjach.

W stresujących momentach, jak na przykład konieczność udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu, łatwiej będzie nam działać dzięki tzw. pamięci mięśniowej. Dlatego im częściej ćwiczymy algorytmy i techniki niezbędne do udzielania pomocy, tym sprawniej zareagujemy w rzeczywistych sytuacjach

– mówi Adam Kasprzak, prowadzący instruktaż dla studentów Wydziału Fizyki.

Jak podkreśla instruktor: – Zależy nam, aby każdy rozumiał, jak ważna jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy. To nie tylko wiedza, ale również obowiązek, który może uratować czyjeś życie.

Adam Kasprzak z Centrum Symulacji Medycznych Wydziału Medycznego UW jest ratownikiem oraz ratownikiem medycznym z wieloletnim doświadczeniem w strukturach Państwowego Ratownictwa Medycznego.

W maju w Centrum Symulacji Medycznych Wydziału Medycznego UW odbyło się szkolenie skierowane do kierowników kursów terenowych Wydziału Geologii UW. Tematyka warsztatów obejmowała m.in. techniki opatrywania ran, stabilizacje złamań oraz udzielanie pomocy w różnego rodzaju urazach.

Warsztaty dla studentów pierwszego roku fizyki UW z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Źródło: Wydział Medyczny UW.