Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Szacunek i współpraca

Prof. Bolesław Kalicki na oddziale klinicznym WIM. Fot. Anita Mowczan/UW.
Pierwszy rok studiów medycznych obejmuje praktyki zawodowe z zakresu opieki nad chorym. Jak wyglądają praktyczne zajęcia ze studentami na oddziałach szpitalnych opowiada prof. Bolesław Kalicki, kierownik studiów ds. klinicznych na Wydziale Medycznym UW.

– Praktyki studenckie są formą kształcenia związaną z kontaktem bezpośrednio z placówkami służby zdrowia. W zależności od tego, po którym roku są studenci, zmienia się zakres ich praktyk – mówi prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Bolesław Kalicki, kierownik studiów ds. klinicznych na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii.

Po pierwszym roku program praktyk obejmuje przede wszystkim opiekę nad chorym.

– Studenci mogą pacjenta zważyć, zmierzyć, sprawdzić ciśnienie i temperaturę ciała, uczestniczą w prostych zabiegach jak cewnikowanie pęcherza moczowego, sondowanie żołądka – opowiada prof. Bolesław Kalicki.

W trakcie praktyk zawodowych studenci nie tylko obserwują współpracę między specjalistami w różnych dziedzinach klinicznych, ale muszą też nauczyć się pracować z zespołami wielu grup zawodowych służby zdrowia.

– Studenci muszą nauczyć się zarówno szanować intymność chorych, jak i nawiązać oraz utrzymywać dobry kontakt z pacjentem i jego rodziną, a także ze swoimi nauczycielami, lekarzami i pielęgniarkami – prof. Kalicki zwraca uwagę na szacunek do chorych i personelu medycznego.

Studenckie praktyki zawodowe

Program pierwszego roku studiów na kierunku lekarskim UW obejmuje wakacyjne praktyki zawodowe z zakresu opieki nad chorym, czyli:

  • naukę zasad i technik wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, diagnostycznych i leczniczych;
  • przygotowanie do podejmowania specjalistycznej opieki nad chorym oraz współpracy z pacjentem, jego rodziną, zespołem lekarskim i terapeutycznym.

Praktyki realizowane są w podmiotach, z którymi UW ma podpisane porozumienia na prowadzenie działalności dydaktycznej, w tym praktyki zawodowe.

Szczegółowy opis praktyk dostępny jest w sylabusie po zalogowaniu w systemie usosweb.uw.edu.pl >>

Nagranie jest dostępne na kanale YouTube Wydziału Medycznego UW:

Prof. Bolesław Kalicki ze studentami na oddziale klinicznym WIM. Fot. Anita Mowczan/UW.