Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Pasja prowadzi do celu

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na Wydziale Medycznym UW, 30.09.2024 r. Fot. K. Kubiak/UW
– Jesteśmy z Was dumni, jesteście jednymi z najlepszych studentów. Wybraliście miejsce, w którym możecie się spełniać i wymieniać poglądami z poszanowaniem drugiego człowieka – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, zwracając się do nowo przyjętych studentów kierunku lekarskiego podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2024/2025 na Wydziale Medycznym UW.

30 września 2024 roku studenci, pracownicy i goście Wydziału Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego uroczyście zainaugurowali rok akademicki 2024/2025. W auli znajdującej się w gmachu Wydziału Biologii na Kampusie Ochota odbyła się oficjalna część ceremonii.

Po wysłuchaniu hymnów Polski i Unii Europejskiej dr Justyna Godlewska-Szyrkowa, kierownik studiów Wydziału Medycznego UW, otworzyła uroczystość i powitała zgromadzonych gości, w tym przedstawicieli najważniejszych struktur zewnętrznych współpracujących z Wydziałem.

– Powstanie Wydziału Medycznego jest wynikiem współpracy w ramach całej uczelni, w szczególności wydziałów przyrodniczych, które są jednymi z najsilniejszych w Polsce i w Europie. Zarówno Centrum Nowych Technologii, jak i Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych posiadają ogromne zaplecze intelektualne i potencjał naukowo-badawczy w zakresie medycyny. Łączenie dyscyplin w kształceniu przyszłych lekarzy jest niezmiernie ważne. Wydział ma stać się potężną jednostką naukowo-badawczą, tzw. hubem do prowadzenia i testowania badań – mówił rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do odtworzenia kształcenia medycznego na Uniwersytecie Warszawskim po kilkudziesięciu latach przerwy.

Zwracając się bezpośrednio do studentów, rektor Uniwersytetu Warszawskiego mówił o możliwościach jakie uczelnia oferuje, m.in. wymianie zagranicznej, stażach i praktykach u partnerów biznesowych czy uczestnictwie w życiu naukowym: – Korzystając z nich i zdobywając wiedzę, cieszcie się życiem, bądźcie szczęśliwi z wyboru studiów i czujcie się na uczelni jak w domu. Wybraliście miejsce, w którym możecie się spełniać i wymieniać poglądami z poszanowaniem drugiego człowieka. Jesteśmy z Was dumni, jesteście jednymi z najlepszych studentów.

– Cieszę się, że będziecie kształcić swoje umiejętności medyczne w Wojskowym Instytucie Medycznym. W przyszłości będziecie odpowiedzialni za zdrowie i życie wielu ludzi, również swoich wykładowców – mówił gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego (WIM).

W przemówieniu inauguracyjnym dr Justyna Godlewska-Szyrkowa przedstawiła m.in. dotychczasowe osiągnięcia Wydziału i wyzwania na przyszłość.

– Za nami pierwszy pełny rok akademicki na kierunku lekarskim Wydziału Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W tym czasie budowaliśmy nasz potencjał w obszarze kształcenia medycznego zarówno w wymiarze kadrowym, organizacyjnym, jak i infrastrukturalnym. W kwietniu otworzyliśmy nowocześnie wyposażoną Pracownię Anatomii Prawidłowej, gdzie odbywać się będą zajęcia dydaktyczne z zakresu anatomii. Powołanie Pracowni pozwoliło nam również na uruchomienie Programu Świadomej Donacji zwłok na cele dydaktyczne i naukowe realizowane na Wydziale Medycznym – mówiła dr Godlewska-Szyrkowa.

Uroczysta immatrykulacja

Immatrykulację, czyli przyjęcie nowych osób do grona studentów uczelni, poprowadziła dr Justyna Godlewska-Szyrkowa, kierownik studiów Wydziału Medycznego UW, odczytując tekst ślubowania. Studenci pierwszego roku złożyli uroczystą przysięgę, że będą wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy i rozwoju własnej osobowości, odnosić się z szacunkiem do władz uczelni i wszystkich członków społeczności akademickiej, a także szanować prawa i obyczaje oraz dbać o godność i honor studenta Uniwersytetu Warszawskiego.

W trakcie uroczystości głos zabrał Nikodem Kasak, wiceprzewodniczący Rady Samorządu Studenckiego Wydziału Medycznego UW.

– To dla mnie zaszczyt dziś Was powitać i zobaczyć nowe twarze na naszym Wydziale. Pamiętam ten czas rok temu, gdy sam stawałem przed dylematem, którą drogę wybrać – mówił przedstawiciel Samorządu, dodając: – Studia to czas wypełniony ogromem pracy. Zachęcam Was do angażowania się w życie Wydziału Medycznego, ale też dbanie o przyjaźnie i kontakty interpersonalne. Pamiętajcie o sukcesach, a ewentualne potknięcia mają być motywacją.

Rewolucja we współczesnej medycynie

Wykład inauguracyjny „Komórki macierzyste w medycynie regeneracyjnej – nadzieja na nowe terapie” wygłosił dr hab. Krzysztof Kobielak, prof. ucz., kierownik Laboratorium Komórek Macierzystych, Rozwoju i Regeneracji Tkanek w Centrum Nowych Technologii UW.

– Odkrycie komórek macierzystych zrewolucjonizowało współczesną medycynę i szeroko otwiera ogromne możliwości w zakresie terapii regeneracyjnych z wykorzystaniem tych komórek do leczenia wielu chorób u ludzi. Dzięki badaniom nad komórkami macierzystymi, lekarze już dziś mają możliwości przeszczepu tych komórek znajdujących się w szpiku kostnym, w rogówce oka, czy skórze do leczenia np.: białaczek, utraty wzroku, czy oparzeń. Poprzez dalszy rozwój badań nad komórkami macierzystymi, naukowcy i lekarze mają nadzieję na lepsze zrozumienie procesów biomedycznych oraz rozwój terapii pozwalających na odbudowę innych uszkodzonych tkanek i organów – mówił prof. Kobielak.

Naukowiec podkreślił, jak ważna jest pasja w edukacji i badaniach: – Jeśli nie potrafisz określić celu, określ swoją pasję.

Prof. Krzysztof Kobielak jest laureatem wielu nagród za działalność badawczo-naukową w kraju i w Stanach Zjednoczonych. Odbywał staże na Uniwersytecie Chicagowskim oraz Uniwersytecie Rockefellera w Nowym Jorku. Prowadził laboratorium w Centrum Medycyny Regeneracyjnej i Badań nad Komórkami Macierzystymi na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles, które następnie przeniósł do Centrum Nowych Technologii na Uniwersytecie Warszawskim.

W swoich badaniach prof. Kobielak wraz z zespołem zajmuje się mechanizmami regulacji komórek macierzystych skóry, znajdujących się w mieszkach włosowych, gruczołach potowych i paznokciach. Te odkrycia mają potencjał do przełożenia na nowe formy terapii komórkami macierzystymi w leczeniu łysienia androgenowego u ludzi, gojeniu ran skóry oraz regeneracji włosów, gruczołów potowych oraz paznokci, włączając regenerację palców.