Pozytywna opinia Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia nt. koncepcji kształcenia na kierunku lekarskim

Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia na swoim posiedzeniu w dniu 15 lipca 2022 r. wyraziła pozytywną opinię dotyczącą koncepcji kształcenia na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Warszawskim.

Uchwała nr 61 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 15 lipca 2022 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej opisu koncepcji kształcenia na kierunku lekarskim otwiera formalną drogę do utworzenia studiów na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Warszawskim.

Koncepcja kształcenia została przedstawiona przez Rektora UW po jej przygotowaniu i przyjęciu przez Zespoły związane z projektowaniem rozpoczęcia kształcenia na kierunku lekarskim. Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia stwierdziła, że koncepcja jest zgodna z opracowywaną obecnie strategią UW i doskonale przygotowana. Z jednej strony bazuje na obowiązujących ramach prawnych standaryzujących kształcenie lekarzy w Polsce, a z drugiej wprowadza niezbędne, innowacyjne rozwiązania. Po określeniu zaleceń dotyczących projektowania programu studiów i przygotowania wniosku o utworzenie nowego kierunku studiów, URK wyznaczała dr Agnieszkę Jasiewicz-Betkiewicz, prof. ucz., Prodziekan ds. studenckich Wydziału Socjologii na ekspertkę wspierającą wnioskodawcę w przygotowaniu wniosku o utworzenie kierunku studiów lekarskim. Szczegółowy zapis dyskusji nad koncepcją kształcenia można odnaleźć w protokole z posiedzenia URK w dniu 15 lipca 2022 r.

Zgodnie z § 143 ust. 2 Statutu Uniwersytetu Warszawskiego wyrażenie przez URK pozytywnej opinii na temat programu studiów jest niezbędnym warunkiem do uchwalenia programu przez Senat UW oraz utworzenia studiów. Wyrażenie opinii na temat opisu koncepcji kształcenia przyznaje “zielone światło” na przygotowanie koncepcji kształcenia zgodnie z wytycznymi i rekomendacjami Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia. Ocena koncepcji kształcenia przebiega zgodnie z uchwałą nr 13 URK z dnia 11 lipca 2020 r. w sprawie procedury oceny opisu koncepcji kształcenia na nowym kierunku studiów oraz zarządzeniem nr 71 Rektora UW z dnia 9 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia trybu postępowania w sprawach dotyczących utworzenia kierunku studiów oraz zmian w programie studiów na Uniwersytecie Warszawskim.